Last Minute - Bulharsko, Sofia

Najväčšou turistickou devízou Bulharska je Čierne more. Poznajte i vy pohodu, ktorú vám dovolenka v Bulharsku ponúka. Štýlový hotel, piesočná pláž a jej najrôznejšie vodné športy, škola potápania, rušný spoločenský život a fitcentrum. To všetko sú iba niektoré z mnohých možností, ktorými nadobudne vaša dovolenka nový rozmer. Navštívte Bulharsko a presvedčete sa sami! V zime odporúčame lyžovanie v Bulharsku.

Stále rastúca, nestarnúca Sofia

Bezmála miliónová Sofia na západe Bulharska je mestom niekoľkých tvárí. Okrem historických pamiatok a romantických zákutí s útulnými kaviarňami, ponúka živé bulváry a v neposlednom rade aj architektonické skvosty z doby, kedy tu vládol komunistický režim. Už odpradávna bola Sofia dopravným a obchodným uzlom na trasách európskych obchodníkov a toto postavenie si udržala dodnes.

Miesto kde se prelína ortodoxné kresťanstvo a islam

Sofia patrí medzi najstaršie mestá Európy a nie je preto žiadnou novinkou, že sa pýši množstvom historických pamiatok. V centre mesta sa týči Kostol Alexandra Nevského, vôbec najväčšia stavba tohto druhu na Balkáne. Bol postavený na prelome 19. a 20. storočia ako pamätník ruským vojakom, ktorí zomreli v boji o nezávislosť Bulharska. Úchvatné osvetlenie, bohato vyzdobený interiér osadený onyxom a alabastrom okúzli nejedného návštevníka. Súčasťou kostola je aj podzemná hrobka Alexandra Nevského známa ako Múzeum ikon.

Najstarším ortodoxným kostolom v meste je Kostol Sv. Sofie, patrónky mesta, z polovice 6. storočia. O desať storočí neskôr bol prebudovaný na mešitu, ktorá bola v 19. storočí z veľkej časti zničená pri zemetrasení a následne znovu vybudovaná. Ďaľším ruským kostolom je Kostol sv. Mikuláša postavený v roku 1912. Na zozname svetového dedičstva UNESCO je zapísaný ďaľší zo sofijských kostolov, Boyanský kostol z 13. storočia. Najstaršou stavbou na území Sofie je Rotunda sv. Juraja zo 4. storočia schovaná v modernej zástavbe.

Jedinou zachovalou mešitou na území Sofie je Banya Bashi. Dielo Mimara Sinana, ktorý navrhol aj legendárnu Modrú mešitu v Istanbule, pochádzajúce zo 16. storočia, denne láka k modlitbám až 400 moslimov.

Ozveny bulharskej histórie

Okrem obrovského množstva kostolov sa  Sofia pýši aj veľkým množstvom najrôznejších múzeí. Tým najznámejším je bezpochyby Národné historické múzeum na predmestí Sofie, v Boyane. Nachádzajú sa tu historické exponáty z bulharskej histórie, vrátane presláveného Thraciánskeho zlatého pokladu z 1. tis. p.n.l. Národné múzeum prírodnej histórie ponúka viac ako milión exemplárov zvierat, rastlín a minerálov. Okrem toho je pripravená expozícia so živými zvieratami. Dom Ivana Vazova  zaujme všetkých milovníkov literatúry. Tento bulharský básnik sa preslávil vďaka románu  Under The Yoke popisujúcim povstanie proti Turkom v 19. storočí.

Mestské parky

Najväčšou pýchou Sofie sú parky. Je ich tu naozaj požehnane. Najznámejším mestským parkom je bezpochyby Sofia City Garden. Miesto obľúbené domácimi aj turistami láka na odpočinok  desiatkami kaviarní a útulnými kútmi s malými fontánami. Najväčší sofijský park je Park slobody, ktorého súčasťou je aj umelé klzisko, zoologická záhrada a tri športové štadióny.

Verejné kúpele

Mestské kúpele, ktoré bývajú niekedy označované ako centrálne alebo turecké, stoja za to ich vyskúšať. Mozaiková budova bola pre verejnosť otvorená v roku 1911 a v súčasnosti je rozdelená na Mestské múzeum a budovu pre hydroterapiu. Na priestranstve pred kúpeľmi  si potom môžete načapovať liečivú vodu vyvierajúcu z horúcich minerálnych prameňov.

Pľúca Sofie

Neďaleko mesta sa rozprestiera najstarší národný park Bulharska, Vitoša. Je obľúbeným miestom ako pre domácich, tak pre turistov. Horské pásma poskytujú dostatok trás pre lyžiarov, upravené turistické chodníky sú zase cieľom peších turistov. Hlavne v auguste sa sem vydávajú  pútnici do kláštora Deregalevtsi.

Je len na vás, akú variantu si v Sofii vyberiete. Pokiaľ zabudnete na turistické príručky a doporučenia hotelových odborníkov a vrhente sa do ulíc ako pravý domorodec, poznáte tu najkrajšiu tvár. Sofijské trhy s pouličnými muzikantmi, úzke uličky s množstvom zabudnutých historických skvostov, malé námestia so zaprášenými kaviarňami a neopakovateľnou atmosférou, ktorú zažijete len tu a teraz.

 


Nájdené 0 termínov dovolenky.