Dovolenka - Egypt, Ain Soukhna

Egypt je z turistického hľadiska zemou nespočetným možností. Piesočnaté pláže, ktoré omývajú Červené a Stredozemné more, pyramídy, Sfinga, rieka Níl, Údolie kráľov, Kárhira - to všetko je Egypt. Stačí, keď sa rozhodnete, či vás viac láka kultúra a poznanie, či relaxácia pri mori. Môžete samozrejme tiež zvoliť kombináciu oboch a poznať Egypt v celej jeho kráse. Návštevu Egypta určite nebudete ľutovať.

Ain Soukhna, alebo tiež Ajn Suchna je malé turistické letovisko pozdĺž Červeného mora v Suezskom zálive. Je tu veľa malých a väčších pláží, hotelové komplexy a reštaurácie. Priezračná voda a pekné pláže spravili z Ain Soukhna jedno z najobľúbenejších prázdninových letovísk Káhirčanov. Zahraniční turisti sem okrem toho láka aj dobrá dosptupnosť najvýznamnejších pamiatok v okolí egyptskej metropoly.

Nielen hotely a pláže

Ain Soukhna znamená v preklade horské pramene, ktoré majú až 35°C a vyvierajú v najsevernejšom hrebeni Východnej púšte.

Ain Soukhna má veľmi výhodnú polohu pre tých z vás, ktorí by radi navštívili pobrežné kláštory. Jedným z nich je Kláštor sv. Antona a druhý kláštor je Kláštor sv. Pavla. Tieto dva koptské kresťanské kláštory sú nielen najstaršie v krajine, ale aj najstaršie kresťanské kláštory vôbec. Zdajú sa byť blízko pri sebe, ale pokiaľ by ste sa  vydali od prvého k druhému, museli by ste prejsť viac ako 80 km. Táto túra sa doporučuje len naozaj zdatným a skúseným turistom. Chodník medzi kláštormi vedie nehostinnou krajinou. Pred niekoľkými rokmi tu osamelý turista dokonca prišiel o život.

Kláštor sv. Antona

Klášter sv. Antona sa skladá z niekoľkých budov, mlynov a kostolov. Navštíviť môžete tiež pekáreň a knižnicu. Kláštor je obklopený sklanými stenami a v kláštornej záhrade rastie vínna réva, olivovníky a palmy. V rozsiahlom komplexe je najstarší ten zasvätený sv. Antonovi, ktorý je pre mnohých veriacich otcom tzv. monasticizmu. Sv. Anton žil v rokoch 251 – 356, ako mladík osirel a rozhodol sa pre asketický život v jaskyni Východnej púšte, kde sa snažil o duchovné spasenie. Keď sa zvesti o pútnikovi rozšírili, veľa ďaľších ľudí chcelo napodobniť jeho spôsob života. Sv. Anton sa stal ich vodcom a po jeho smrti jeho nasledovníci založili prvý kresťanský kláštor.  Nie dlho potom bola celá Byzantská ríša ako posadnutá zakladaním ďaľších a ďaľších kláštorov. Asi o 100 rokov neskôr sa monasticizmus rozšíril do Francúzska a Talianska.

Kláštor sv. Pavla

Východná púšť sa stala pre sv. Pavla útočiskom, keď unikal pred Rimanmi. V tomto veľkom komplexe vybudovanom v skalách, nájdete krásny Kostol sv. Pavla. Po kláštore vás ochotne prevedú miestni mnísi.


Nájdené 0 termínov dovolenky.