Dovolenka - Egypt, Alexandria

Egypt je z turistického hľadiska zemou nespočetným možností. Piesočnaté pláže, ktoré omývajú Červené a Stredozemné more, pyramídy, Sfinga, rieka Níl, Údolie kráľov, Kárhira - to všetko je Egypt. Stačí, keď sa rozhodnete, či vás viac láka kultúra a poznanie, či relaxácia pri mori. Môžete samozrejme tiež zvoliť kombináciu oboch a poznať Egypt v celej jeho kráse. Návštevu Egypta určite nebudete ľutovať.

Alexandria je druhým najväčším mestom v Egypte a žije tu približne 3,8 mil. obyvateľov. Rozkladá sa pozdĺž pobrežia, v dĺžke asi 20 km.

História Alexandrie

Alexandria, alebo  Iskandaríja bola založená v r. 331 p. n. l. Macedónskym kráľom Alexandrom Veľkým. Mesto, ktoré nesie jeho meno, považoval za kultúrne a politické centrum veľkej ríše, ktorej vládol. Aj po jeho smrti sa Alexandria postupne rozrastala a stala sa významným prístavom na obchodných trasách medzi Európov a Áziou. Čo sa architektúry týka, mohla sa Alexandria smelo porovnávať s Rímom a Aténami. Najvýznamnejší bol však v Alexandrii intelektuálny rozkvet. Práve  tu sa schádzali najväčšie vedecké , literárne a filozofické mozgy tej doby. Slávna knižnica vlastnila obrovské množstvá zväzkov. Veľkosť a slávu symbolizoval maják, ktorý starovekí vedci považovali za jeden zo siedmych divov sveta. Rímu sa Alexadria úplne vyrovnala za vlády Kleopatry. Aj potom, čo sa toto mesto dostalo pod rímsku nadvládu, bolo považované za najučenejšie mesto sveta. Od 4. storočia však toto slávne mesto začalo upadať, nielen  v dôsledku hladomorov, chorôb a vojny, ale aj preto, že keď sa kresťanstvo stalo v rímskej ríši oficiálnym náboženstvom, boli všetky nekresťanské chrámy zrovnané so zemou. Z obrovksého mesta, kde žilo takmer milión obyvateľov  sa stala rybárska dedinka.  Väčšina významných pamiatok bola zničená zemetrasením. Až v 19. storočí mu paša Mohammad Ali vrátil prestíž významného prístavu tým, že ho prepojil s Nílom a na základoch starého mesta vybudoval mesto nové. Až do doby Násirovej revolúcie v roku 1952 sa Alexandria stala opäť mestom, kde sa stretávali intelektuáli z rôznych kútov mesta. Alexandria sa stala  na nejakú dobu opäť kozmopolitným mestom. V tejto dobe tu žilo takmer 40 percent cudzincov, ktorí však v 50. rokoch krajinu nečakane opustili.

Kam v Alexandrii

Bohužiaľ z pôvodných skvostov hlavného mesta toho v modernej Alexandrii nájdete len poskromne. Napriek tomu však za návštevu určite stojí. Je tu niekoľko významných múzeí, ktoré vám dávnu slávu drahokamu helenistického sveta pripomenú.

Jedným z nich je Grécko-rímske múzeum, ktoré sa nachádza priamo v srdci mesta. Uvidíte tu 40 000 artefaktov, ktoré pochádzajú z obdobia založenia mesta až do jeho dobytia Arabmi v r. 640. Čaká na vás 25 miestností, v ktorých sa zoznámite s vplyvmi, ktoré utvárali našu západnú spoločnosť.

Obdobie od dávnoveku až do novoveku mapuje Alexandrijské národné múzeum. Múzeum kráľovských klenotov dokladá ľahkovážne chovanie posledného egyptského kráľa Farúqa, ktorý sa vyžíval v extravagancii a v najrôznejších módnych a iných výstrelkoch.

Nadviazať na slávnu veľkú knižnicu, ktorá bola symbolom mesta a v ktorej bolo viac než pol milióna zväzkov sa pokúša nová alexandrijská knižnica, obrovská stavba 21. storočia. Podľa plánu by v kruhovom priestore malo byť uložených až 8 miliónov kníh. Okrem toho by tu malo byť  planetárium, múzeum a ďaľšie výstavné siene. Táto stavba je výnimočne pôsobivá. Kruh akoby vrazený do zeme má evokovať východ slnka.

V Alexandrii je toho veľa, čo stojí za pozornosť. Menujme ešte napríklad rímsky amfiteáter, nekropoly, katakomby Kóm eš-Šuqáfa alebo Qájitbájovu pevnosť.

Doprava v Alexandrii

Dopravovať sa po Alexandrii môžete autobusmi a minibusmi, alebo električkami, čo je pre pohyb po meste dobrá voľba. V elektičkách je obvykle jeden z vagónov vyhradený ženám. Najpohodlnejším spôsobom je samozrejme cestovanie taxíkom.

Okolie Alexandrie

V okolí Alexandrie stojí za zmienku mesto Rosseta, ktoré je známe nálezom náhrobného kameňa, vďaka ktorému poznáme  tajomstvo hieroglifického písma. Rossetskú dosku našli napoleonoví vojaci a dnes je uložená v britskom múzeu v Londýne. Hieroglify rozlúštil v roku 1822 Francúz Jean Francois Champollion a tým osvetlil aspoň časť tajomstva starovekého Egyptu a veľkou mierou tak prispel k modernému chápaniu tejto ríše. Pôsobivá je rossetská architektúra, ktorú môžete pozorovať na pekných obchodníckych domoch z osmanského obdobia.

Pekné pláže s bielym pieskom a krásne more tyrkysovej farby by ste našli v meste Marsá Matrúh. Chodí sa sem rekreovať mnoho Egypťanov. Mimo sezónu je tu ale ľudí málo a Vy si môžete užiť príjemné kúpanie.


Nájdené 0 termínov dovolenky.