Dovolenka - Egypt

Egypt je z turistického hľadiska zemou nespočetným možností. Piesočnaté pláže, ktoré omývajú Červené a Stredozemné more, pyramídy, Sfinga, rieka Níl, Údolie kráľov, Kárhira - to všetko je Egypt. Stačí, keď sa rozhodnete, či vás viac láka kultúra a poznanie, či relaxácia pri mori. Môžete samozrejme tiež zvoliť kombináciu oboch a poznať Egypt v celej jeho kráse. Návštevu Egypta určite nebudete ľutovať.

Časový posun

Egypt leží v časovom pásme, ktoré je o jednu hodinu dopredu oproti Slovenskej Republike. Aj Egypt má letný čas, ktorý trvá približne od konce apríla do konce septembra.

Telefonovanie

Pokiaľ budete chcieť volať do SR, vytočte 00421 a číslo účastníka. Telefonický kód Egyptu je 0020, potom je potrebné  vytočiť predčíslie  požadovanej oblasti (napr. Káhira – 02) a nasleduje číslo účastníka. Telefónnych búdiek je v Egypte dosť a sú na karty, ktoré zakúpite v najrôznejších obchodoch. S vaším mobilným telefónom by nemal byť žiadny problém, egyptská sieť funguje v systéme GSM.

Internet

Internetových kaviarní je v Egypte požehnane, prístup na internet tiež poskytujú niektoré hotely.

Elektrina

Elektrické napätie je spravidla 220 V, pokiaľ si však so sebou veziete napr. notebook, doporučujeme si radšej zakúpiť univerzálny adaptér pre striedavý prúd.  Do zásuviek je často potrebné tiež použiť adaptér, ktorý je však  dostať takmer všade.

Cestovný pas a vízum

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup na egyptské územie cestovný pas s minimálne polročnou platnosťou.  Vízum je možné získať na letisku po prílete. Vízum vám bude nalepené do pasu a je platné len pre jeden vstup do krajiny s maximálnou dĺžkou pobytu jeden mesiac.

Colné predpisy

Do Egyptu sa nesmú dovážať potraviny, alkohol, drogy, pornografia a zbrane. Najmä za držanie či prevážanie drog môžu byť udelené veľmi vysoké sankcie. Z Egyptu je zakázáné vyvážať pamiatky a zlato v nespracovanej podobe. Ak si nebudete istí, čo môžete z krajiny vyviezť, informujte sa na mieste napr. delegáta niektorej cestovnej kancelárie.

Dôležité telefónne čísla

  • Pohotovosť 123
  • Hasiči 180
  • Polícia 122

Takmer po celý rok je v Egypte horúco a sucho. Inak je tomu len v zimných mesiacoch. V decembri, januári a februári býva celkom chladno a veterno. Priemerné teploty v zime sa síce držia na 20-25°C, bežne sa stáva, že nočné teploty v okolí Káhiry klesajú až na 8 °C. Priemerná ročná teplota je 22,5°C. V lete teploty presahujú 40°C a v niektorých južných, predovšetkým púštnych oblastiach aj 50 °C.

More je po celý rok teplé, ani v zimných mesiacoch jeho teplota neklesá pod 20 °C.

Na dovolenku do Egyptu je ideálne vyraziť na jar od marca do mája, alebo na jeseň od septembra do novembra. Pre turistov, ktorí majú vysoké teploty radi a relax na pláži bude jedinou náplňou ich dovolenky, môžu využiť lacnejšie zájazdy, ktoré z dôvodu  vysokých teplôt niektoré cestovné kancelárie v letných mesiacoch ponúkajú.

Počasie Egypt - zima vs. leto

Pre objavovanie krás zaniknutých ríš, mnohým ľuďom vyhovujú zimné mesiace. Podnebie je v tejto dobe pre motanie sa po pamiatkach oveľa príjemnejšie. V Káhire však v zime musíte počítať s občasnými dažďovými prehánkami. V lete tu vládne klíma typická pre veľkomesto, teda horúco a vlhko. Teploty sa šplhajú cez 40 °C a veľmi častý je smog. Taká kombinácia spolu s hlukom a množstvom ľudí je prijateľná  len pre naozaj oťukaných turistov.

V Egypte panuje púštne podnebie, pre ktoré sú typické pomerne veľké teplotné rozdiely medzi dňom  a nocou. Čím hlbšie v púšti ste, tým sú oba extrémy väčšie.

Nielen v lete, ale aj na jar a na jeseň je v Egypte slnko veľmi silné, preto nepodceňujte používanie opaľovacích krémov s vyššími faktormi a pri pobyte na slnku, majte pokrývku hlavy. Tiež majte na pamäti, že v takom teple je Váš organizmus dehydrovaný, a preto je potrebné veľa piť. Počas poludnia je tiež vhodné vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe, napr. športom.

Ročný priemer zrážok je 2,5-5 cm ročne. V niektorých oblastiach Egyptu neprší vôbec, napríklad na juhu je zrážkový priemer asi 10 mm za päť rokov a v niektorých púštnych oblastiach niekedy neprší aj viac ako 15 rokov. Naopak najviac dažďa si užijú obyvatelia severného pobrežia.

Dosť nepríjemným javom je suchý a prašný vietor chamsín, ktorý vanie od Západnej púšte. Stretnúť sa s ním môžete v marci a v apríli. Keď sa obloha naplní týmto piesočným prachom, nič nemá šancu uniknúť.

Priemerné teploty


Január Február Marec Apríl Máj Jún
Vzduch 23 24 29 30 28 30
More 22 22 23 25 23 24
             

Júl August September Október November December
Vzduch 32 34 33 30 29 24
More 25 26 26 24 25 22

Aj keď egyptská kuchyňa nie je preslávená, ako napríklad turecká, či libanonská, je veľmi zaujímavá a chutná. Je prevažne arabská a riadi sa islamskými predpismi. Väčšina ich ingrediencií sa od antických dôb príliš nezmenila.

Obľúbené egyptské pokrmy

Najdôležitejšou zložkou egyptskej stravy je chlieb (Ajš), ktorý sa obvykle pripravuje zo zmesi obyčajnej a celozrnnej múky na otvorenom ohni. Miestni ho väčšinou používajú namiesto príboru, balia do nej mäso a pod. 

Obľúbenými sú tzv. mezze, teda vedľajšie chody. To môže byť napríklad šalát, ktorý je vždy pripravovaný z čerstvých ingrediencií (vrátanie byliniek) alebo vínne listy, papriky, či baklažány plnené mletým mäsom.

Medzi najobľúbenejšie egyptské jedlá patrí kofta a kebab. Kofta je mleté a grilované mäso na špíze, kebab je väčšinou mäso jahňacie napichnuté na ihle a pripravované nad plameňom. Spravidla sa tieto mäsá predávajú na váhu. Obľúbené sú tiež ryby a ďaľšie plody mora.

Asi najznámejším egyptským dezertom je baklava. Jedná sa o niekoľko vrstiev tenučkých oplátok, medzi ktorými sú rozdrvené orechy, najmä pistácie a všetko je to poctivo preliate sirupom. Táto naozaj sladká pochutina má tvar kosoštvorca. Egyptskou špecialitou je Ummi Alí – vrstvami cesta sú v tomto prípade prekladané oriešky a hrozienka namočené v sladkom mlieku.

Nápoje

Čaj sa v tradičných reštauráciách a kaviarňach podáva v pohároch a je veľmi silný a sladký. Káva sa podáva v malých šálkach, spravidla sa jedná o tureckú kávu. Rovnako ako čaj je káva podávaná v tradičných podnikoch veľmi sladká.

Pivo Stella je kvasnicový ležiak, ktorý sa v Káhire varí už viac ako  sto rokov. Na pobreží Červeného mora, v Al Goune, sa varí konkurenčná Saqqara. Egyptské vína neboli považované za príliš chutné, ale v poslednej dobe sa jeho kvalita vďaka inovácii výroby zvýšila.

Osviežiť sa môžete nápojom ako je karkadi, ktorý sa pripravuje z ibištekových kvetov alebo zabaadi, čo je jogurt našľahaný so studenou vodou a soľou. Obľúbené sú aj čerstvé džúsy, ktoré si môžete kúpiť aj v stánkoch na ulici.

Rozhodne sa vyvarujte pitiu vody z kohútika!

Ako a kde sa v Egypte stravovať

Tak ako v mnohých ďaľších krajinách aj v Egypte platí, že najlepšie sa je doma. Bohužiaľ asi len málo z vás bude mať šance pravé domáce jedlá ochutnať. Pokiaľ predsa len budete  pozvaní, je vhodné  prieniesť hostiteľom malý darček. Pamätajte na zásady islamu. Ľudia tu jedia obvykle v neskoršiu hodinu, než sme zvyknutí. Hlavným jedlom dňa je obed, podávaný okolo 14. hodiny. Dobré reštaurácie poznáte podľa toho, kde chodia miestni.  Určite si veľmi obľúbite rýchle občerstvenia , ktoré s fast foodmi u nás nemajú nič spoločné. Egyptské pouličné jedlá sú lacné a pritom veľmi chutné.

Pokiaľ budete jesť, alebo piť v sede na koberci, vždy si vyzujte topánky. Pokiaľ sa nepohybujete v sieti medzinárdných hotelov, v období mesiaca Ramadánu na ulici nejedzte ani nepite.

Hummus, aj napriek svojmu názvu, je veľmi obľúbená pochúťka. Jedná sa o vláčnu, voňavú pomazánku zo strukovín. Pokiaľ sa teda chystáte na cestu pripravte si tento tradičný pokrm a ochutnajte tak kúsok Egyptu už teraz.

Doprava do Egypta

Letecky

Letecká doprava je samozrejme najjednoduchší a tiež najčastejší spôsob dopravy do Egyptu. Ceny leteniek sú rôzne podľa toho, s akou spoločnosťou chcete letieť, aký termín a destináciu si zvolíte a či chcete letieť priamo, alebo vám nevadia prestupy.

Aktuálnu ponuku leteniek nájdete na www.invia.sk

V Egypte je asi 90 letísk, len niektoré z nich však fungujú ako medzinárodné. Priamo môžete letieť do Káhiry, Alexandrie, Luxoru, Asuánu, Sharm el Sheikhu, Hurghady, Taby a tiež do strediska Marsa Alam.

Doprava po Egypte

Vlak

Egyptské železnice sú štátne a majú dlhú históriu. Z Asuánu do Káhiry a späť sa môžete zviesť lôžkovými vagónmi, ktoré prevádzkuje súkromná spoločnosť. Hlavné železničné ťahy sa nachádzajú pozdĺž Nílu a medzi Alexandriou a Káhirou. Celková dĺžka tratí je viac než 5000 km. Cestovanie vlakom je pomerne lacné, aj keď vagóny štátnej spoločnosti by si už zaslúžili modernizáciu.

Autobus

Egypt má veľmi hustú autobusovú sieť a nie je problém dostať sa z jedného mesta do druhého. Bohužiaľ autobusy bývajú často preplnené. To však nie je prípad autobusov, ktoré spájajú veľké mestá medzi sebou alebo medzi turistickými lokalitami. Tu obyčajne narazíte na luxusné, klimatizované autobusy. Tento spôsob dopravy nie je drahý, ceny lístkov sa aj na rovnakej trati môžu líšiť podľa toho, akým kvalitným autobusom pôjdete.  Čím viac si priplatíte, tým väčšie budete mať pohodlie. Na kratšie vzdialenosti sa miestenky nepredávajú, ak sa však chystáte na dlhšiu cestu, lístky si kúpte dopredu.

Autobusy a minibusy zaisťujú tiež dopravu po Káhire a Alexandrii. Pokiaľ budete mať na výber, cesta mikrobusom bude rozhodne  príjemnejšia. V ňom sa totiž oficiálne nesmie za jazdy stáť, preto nie je tak preplnený a vy máte oveľa väčšiu šancu, že sa vám podarí vystúpiť na mieste, na ktorom chcete.

Loď

Cestovanie loďou po Níle sa pre vás určite stane nezabudnuteľným zážitkom. Podľa toho, koľko chcete do plavby investovať a aké máte očakávania, máte možnosť si vybrať z niekoľkých typov lodí. Najrušnejší úsek  je medzi Luxorom a Asuánom. Náplňou týchto výletov, ktoré môžu mať rôznu dĺžku trvania, je prehliadka pamiatok a relaxácia.  Večer sa, najmä na výletných lodiach, usporadúvajú rôzne večierky. Pokiaľ máte radi detektívky a Agathu Christie obzvlášť, určite si nenechajte ujsť plavbu nílskym parníkom a zaspomínajte na šedú mozgovú kôru legendárneho detektíva Hercula Poirota.

Auto

Prísť do Egyptu vlastným autom znamená dosť veľké byrokratické prieťahy a tiež vás to bude niečo stáť. V Egypte neplatí tzv. zelená karta a tak na hraniciach musíte zaplatiť poplatok za nové havarijné poistenie. Tiež si radšej zistite, či môžete prísť autom, ktorý má dieslový motor alebo pohon na všetky kolesá. Dobré je tiež vedieť, či si v prípade nehody dokážete zohnať náhradné diely.

Jednoduchší spôsob, ako precestovať Egypt na štyroch kolesách, je auto si jednoducho požičať. Budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz a musíte byť starší ako 25 rokov. Niektoré spoločnosti ponúkajú prenájom auta iba v jednom smere a v niektorých si môžete prenajať auto aj s vodičom.

V Egypte sa jazdí po pravej strane, najvyššie povolené rýchlosti a ostatné dopravné značky sa podobajú tým európskym. Doporučujeme jazdiť radšej za svetla a byť opatrnejší voči chodcom, ktorí majú tendencie vbehávať na vozovku. Výhodou dopravy autom sú nízke náklady, pretože benzín je tu veľmi lacný.

Taxi

Cestovať taxíkom po veľkých mestách je najpohodlnejším spôsobom prepravy. V Káhire a Alexandrii ich jazdí množstvo. Zistite si, koľko by cesta z mesta A do mesta B mala zhruba trvať a to oznámte vodičovi, keď nastúpite do taxíku.  Pokiaľ by chcel čiastku, ktorá sa Vám zdá veľmi vysoká, vystúpte a mávnite na iného. Keď budete v mieste určenia, vystúpte z auta a až potom zaplaťte čiastku, na ktorej ste sa dohodli. Tiež nebuďte prekvapení, keď vám zastaví taxík, kde už sedí iný zákazník. Je to bežná vec.

Metro a električka

Metro v Káhire je raritou nielen v Egypte, ale aj v celej Afrike. Električkovú sieť nájdete iba v Káhire a v Alexandrii.

Keď prídete do Egyptu, budete si môcť vybrať ubytovanie zo širokej palety ponúk. Samozrejme záleží na tom, koľko peňazí chcete investovať.

Hotely a hostely v Egypte

V Egypte narazíte na hotely všetkých cenových kategórií. Najmä u tých lacnejších si vždy skontrolujte izbu dopredu a zistite, či k základnej cene pripočítavajú nejaké poplatky. Tiež si pre istotu overte, aká je situácia s teplou vodou. Majte na pamäti, že v Egypte sa na hodnotenie s hviezdičkami nedá spoliehať tak, ako sme na to zvyknutí v Európe. V hoteloch s tromi hviezdičkami a vyššie sa bežne prijímajú doláry a platobné karty, radšej sa o tom však dopredu informujte.

Ďaľšou možnosťou ubytovania, najmä pre mladších, či osamotených cestovateľov, je bývať v hosteli. Tie bývajú spravidla lacné (4 – 20 EL), často sú tu izby pre troch a viac ľudí, niekedy sú spoločné pre ženy aj mužov. Mnohí turisti oceňujú možnosť zoznámenia sa s ďaľšími ľuďmi zo všetkých kútov sveta, pokiaľ však preferujete kľud a súkromie, radšej zvoľte iný typ ubytovania.

Aj do Egyptu ôžete vyraziť so stanom. Aj keď na kemp tu nenarazíte na každom kroku, ak si zistíte možnosti táborenia dopredu,môže byť tento spôsob ubytovania veľmi zaujímavý a naviac dosť lacný. Oficiálne táboriť môžete napríklad neďaleko Gízy, Luxoru,alebo v táborisku v Národnom parku Ras Muhammad. Obľúbené sú tiež kempy na plážach v Sinaji.

Zájazdy do Egypta

Zájazdy do Egypta ponúka v dnešnej dobe mnoho cestovných kacelárií a ich ponuka je veľmi široká. Preto je dobré si pred tým, než začnete zájazd vyberať, zodpovedať niekoľko základných otázok. Je dôležité vedieť, či chcete svoju dobolenku stráviť relaxom na pláži, alebo či sa chystáte navštíviť nejaké pamiatky. Preferujete skôr kľudné prostredie, alebo máte radšej rušný nočný život? Tiež podľa toho vyberajte miesto vašej dovolenky.Rozmyslite si, koľko ste do zájazdu rozhodnutí investovať, či využijete výhodnejšie ponuky mimosezóny a pod. Hotel si vyberajte tiež podľa toho, či je schopný uspokojiť vaše požiadavky,čo sa týka napr. športových aktivít alebo animačných programov.

Väčšinou sa jedná o zájazdy letecké, ktorých cena sa mení v závislosti na kvalite ubytovania, vybranom letovisku a termíne odletu. Všeobecne môžeme povedať, že cena 12 denného zájazdu v sezóne, s ubytovaním v päťhviezdičkovom hoteli sa pohybyje okolo 18 až 35 tis. Sk, pokiaľ si vyberiete hotel trojhviezdičkový, zájazd kúpite za približne 17 tis. Sk. Výraznú zľavu môžete získať v ponuke tzv. last minute zájazdov. Pokiaľ neradi čakáte s výberom dovolenky až na poslednú chvíľu, niektoré cestovné kancelárie ponúkajú zľavy za včasné objednanie, tzv. first minute. Typ stravovania all inclusive býva často v cene zájazdu a zahŕňa raňajky, obed a večeru formou bufetu, alkoholické (niekedy iba miestne) a nealkoholické nápoje zdarma a ďaľšie výhody. Izby v hoteloch od troch hviezdičiek vyššie bývajú väčšinou vybavené klimatizáciou, radšej sa o tom však informujte. Často je klimatizácia ovládaná centrálne, a preto v niektorých hoteloch môže fungovať iba v hlavnej sezóne. Takmer všetky hotelové komplexy, ktoré cestovné ka
ncelárie ponúkajú majú v areáli jeden a viac bazénov.

Doplnkové služby k ubytovaniu

Väčšina cestovných kancelárií ponúka fakultatívne výlety, vďaka ktorým môžete navštíviť turisticky atraktívne miesta. Niektoré cestovky vám tiež vybavia požičanie auta a pod. Tieto služby zaisťuje spravidla slovenský delegát, ktorého služby sú zahrnuté v cene zájazdu.

Aj keď Egypt je skvelým miestom pre relax na pláži, táto krajina ponúka okrem priezračne čistého mora a návštevy historických miest a pamiatok aj aktívne a športové vyžitie.

Golf v Egypte

Z Egyptu sa pomaly stáva golfová veľmoc. Nachádza sa tu najmenej 20 golfových ihrísk, ktoré spĺňajú štandardy Asociácie profesionálnych golfistov. Napr. v luxusnom letovisku Taba Heights bolo na jar v r. 2007 otvorené 18 jamkové majstrovské ihrisko, ktoré sa rozkladá medzi Červeným morom a horami Sinajského poloostrova. Ihrisko zaberá 550 tis. metrov štvorcových bývalej púšte. Väčšina plochy je zatrávnená, viac než 8 tis. metrov štvorcových zaberajú vodné plochy a prekážky. Pokiaľ si chcete zahrať golf v tieni pyramíd, máte možnosť na ihrisku  Mena House Oberoi v Káhire. Z Royal Valley Golf Club budete mať prekrásny výhľad na luxorské pamiatky. Vo väčšine golfových centier ponúkajú kurzy golfu a golfové školy.

Ďalšie športy

Medzi ďaľšie športy, pre ktoré prevádzkovanie je v Egypte dobré zázemie, patrí napr. minigolf, tenis, či stolný tenis. Obľúbené sú tiež vodné športy, najmä windsurfing.

Potápanie

Asi najobľúbenejšou aktivitou, ktorú  jazdia ľudia do Egyptu robiť, je potápanie. Tomu sa venujeme v samostatnej kapitole.

Vnútrozemská zábava v Egypte

V Egypte si prídu na svoje tí, ktorí radi pozorujú vtáctvo. Nachádza sa tu niekoľko oblastí, ktoré sú pre túto aktivitu ako stvorené. Napr. na jazere Qarun či Bardawil môžete vidieť množstvá pelikánov a plameniakov. V púšti je možné pozorovať napr. orly.

V Egypte sa nachádza tiež niekoľko miest vhodných pre hosrkú turistiku. Jedným z takých je oblasť sv Kataríny na Sinaji alebo okolia Mojžišovej hory. Svoje túry si starostlivo naplánujte, nepreceňte svoje sily a buďte vybavení aj teplým oblečením, v horách býva v noci zima.

Pobyt pri mori si môžete spestriť vychádzkou na koňoch či ťavách. Na koni sa môžete prejsť napríklad okolo pyramíd v Gíze alebo po západnom brehu v Luxore.

Hlavne pre deti, ale nielen pre ne, sú určené zábavné parky, aquaparky, či delfináriá. Tieto atrakcie sa väčšinou nachádzajú vo väčších turistických lokalitách ako napr. v Sharm el Sheikhu.

Stále obľúbenejšie sú aj vychádzky do púšte. Mali by ste využiť služby skúseného sprievodcu. Napr. na Sinaji sa usporadúvajú dvoj až trojdenné expedície, ktoré zahŕňajú vychádzku  na ťavách  a prenocovanie v púšti. Dostať sa do púšte m;žete aj s fakultatívnymi výletmi, ktoré usporadúvajú cestovné kacelárie. Tieto výlety často zahŕňajú prechádzku na motorkách, štvorkolkách či ťavách, väčšinou navštívite aj beduínske dedinky.

Nočný život v Egypte

Po západe slnka život v rušných egyptských letoviskách rozhodne nekončí. Nachádza sa tu veľké množstvo barov, nočných klubov a diskoték. Aj keď by to človek v moslimskej krajine nečakal, narazíte tu aj na mnoho kasín, ktoré sa sústreďujú najmä v Káhire. Stráviť pekný večer môžete tiež v niektorej z tunajších reštaurácií pri ochutnávaní miestnych špecialít, či si v kaviarni zafajčiť z vodnej fajky.

Úradným jazykom je arabština, väčšina zamestancov štátnych inštitúcií a podnikatelia hovoria anglicky. Základom písma je 24 hlások,  písmo sa číta sprava doľava. Arabština jeneobyčajne obtiažny jazyk,patrí mezdi semitské jazyky.

Často používané výrazy:

Ahoj - salám aleikum
Dobrý deň - sabáh al-chair
Dobrý večer - misa al - khér
Dobrú noc - tisbah ala khér
Dovidenia - ma as saláma
Ďakujem  - šukrán
Nie, ďakujem - la šukrán
Není zač - afuán, al- affu
Áno - aywa alebo naam
Nie - la
Prepáčte - assif
Kde je ...? - fén
Letisko - matár
Autobus - al-otobís
Vlak - al-atrh
Loď  - al-markib
Chcem ísť do ... - ana ayiz arúh..
Vľavo - ash- shimál
Vpravo - al - yimín
rovno - ala túl
Pyramida/pyramidy - haram/ahrám
Ambasáda - as-sifára
Policajná stanica - al-bolís
Reštaurácia - al-matam
Trh - súq
Káva - gahwa
Čaj - tšaj
Koľko to stojí? - bi-kam da?
0 - sifr
1 - wáhid
3 - taláta
4 - arba
5 - khamsa
6 - sitta
7 - sab´a
8 - tamanya
9 - tis´a
10 - ashara
100  - miyya
1000  - alf

Egyptskou menou je egyptská libra (L.E./EGP, v arabčine giné). Tá sa skladá zo  sto piastrov. Bankovky majú hodnoty 50 pt, 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 L.E., mince majú hodnotu 10, 20 a 25.

Peniaze je možné si vymeniť priamo na letisku alebo v hoteloch. Tu sú ale kurzy väčšinou menej výhodné ako v bankách. Egyptské libry majú označenie L.E. a piastry pt. Ceny môžu byť napísané dvomi spôsobmi. Napr. 8,5 L.E. alebo 85 pt. Egyptská mena sa nesmie z krajiny vyvážať.

Všeobecne sa dá povedať, že je Egypt stále ešte pomerne lacnou krajinou. Pokiaľ  budete veľmi skromní, môžete tu vyžiť s pár dolármi na deň. Najväčšími výdajmi sú vstupenky na turistické atrakcie., napr.úplná návšteva pyramíd stojí zhruba  90 E.L. Nájesť sa v reštaurácii môžete za 10, ale aj za 100 libier. Stredne drahé ubytovanie sa pohybuje medzi 100 – 600 librami za izbu v hlavnej sezóne. Cestovanie po Egypte stojí tiež pomerne málo. 1 l benzínu stojí asi libru, lacné je aj cestovanie vlakom.

Ďaľšie orientačné ceny (líšia sa podľa lokalít):

  • 1,5l pitnej vody    2,50 L.E.
  • 1,5l nealko nápoja (coca cola)   5 L.E.
  • Fľaša piva Stella    8L.E.
  • Sendvič     50 pt.

Dohadovanie sa

Dohadovanie sa o cenách je v Egypte súčasťou každodenného života a aj vy sa v ňom budete musieť vytrénovať, pokiaľ nechcete zaplatiť oveľa viac ako je potrebné. Niektorým turistom je handrkovanie o ceny nepríjemné, iní si dohadovanie naopak obľúbili. Táto hra má určité pravidlá. Majte na pamäti, že nie je dobré dávať veľmi najavo záujem o daný tovar. Tiež nekupujte hneď prvú vec, ktorá vás zaujme.  Prezrite si ceny a kvalitu aj u ďaľších obchodníkov. Až potom si povedzte, koľko ste ochotní za vybraný tovar zaplatiť a prejavte o tovar záujem. Keď vám predavač povie cenu, ponúknite mu cenu nižšiu, než akú ste ochotní za vec dať. Pravdepodobne sa budete ešte chvíľu dohadovať, pred tým ako sa dostanete na tú „naozaj najnižšiu cenu“. Dôležité je byť kľudný, stáť si za svojím a usmievať sa. Nikdy sa necíťte previnilo, ako lacnú vec ste nakoniec kúpili. Žiadny obchodník nepredá svoj tovar pod cenu.

Potápanie v Egypte je jednou z najviac populárnych aktivít...

Ako predchádzať problémom počas vašej dovolenky v Egypte...

Symbolom Egypta je jediný zachovalý zo siedmich divov sveta...

Staroveký Egypt dal svetu po storočiach záhadné hieroglyfy...

Egypt je krajinou púšte a životadarného Nílu. Je to krajina pyramíd a faraónov, krajina plná záhad a tajomstiev. Slnečné lúče, zlaté piesočnaté pláže, tyrkysové more, pestrý podmorský svet, ale tiež luxusné hotely. To je Egypt dnes.
Svätá rodina našla v Egypte útočisko, Marcus Antonius krásnu Kleopatru a vy tu určite nájdete pohodu, príjemné kúpanie a objavíte aspoň kúsok slávy starých kultúr.

Stále viac populárny Egypt

Egypt sa stáva pre slovenských turistov stále obľúbenejšou destináciou. Ešte pred desiatimi rokmi patril k veľmi drahým, exotickým a exkluzívnym lokalitám. Dnes mu exotika a kvalita poskytovaných služieb zostala, avšak ceny sa výrazne znížili. Často sú porovnateľné s cenami zájazdov do Európy, napr. do Grécka, či Chorvátska.
A čím Egypt návštevníkov priťahuje? Je to na jednej strane fascinujúca história a na druhej strane okúzľujúca príroda. Červené more so svojimi korálovými útesmi a bujným podmorským životom láka potápačov zo všetkých kútov sveta. Čisté more prekrásnych farieb a dlhé a široké pláže oceňujú tiež rodiny s deťmi.
Egypt je ideálnym miestom pre relax, avšak nedotknúť sa slávy zaniknutých ríš, keď ste v Egypte, by bol hriech. K tomu Vám dobre poslúžia fakultatívne výlety, ktoré cestovné kancelárie ponúkajú.

Kam v Egyptě

Egyptské letoviská sa dajú rozdeliť do dvoch skupín. Prvú tvorí tá, ktorá sa nachádza na Sinajskom poloostrove, druhú tá na africkej pevnine. Pri rozhodovaní, do akej lokality sa vydáte, majte na pamäti tiež pamiatky, ktoré chcete navštíviť. Väčšina pamiatok leží na africkom kontinente, ale aj z turistických centier pri Červenom mori sa k nim môžete bez väčších problémov dostať.

Geografia Egypta

Egypt leží v severovýchodnej časti Afriky. Časť krajiny, Sinajský poloostrov leží na území Ázie. Jeho rozloha je 1 mil. km2 a viac než 90% pevniny pokrýva púšť. Brehy Egyptu obmýva Stredozemné a Červené more. Na západe susedí s Lýbiou, na východe s Izraelom a na juhu so Sudánom.

Počet obyvateľov v Egypte neustále vzrastá, súčasný neoficiálny odhad je 80 miliónov. 90% obyvateľstva sa hlási k islamu. Hlavným mestom je Káhira, kde žije 20 mil. obyvateľov.

Momenty dávnej histórie

Jednoznačným symbolom Egypta sú pyramídy, pričom prehliadku pravdepodobne budete mať na programe, ak už na dovolenku zamierite do ktoréhokoľvek z egyptských turistických letovísk. Existuje ale ešte druhá trasa, ktorá svojimi pamiatkami dokumentuje počiatky vývoja egyptskej civilizácie. Reč je o chrámoch, vybudovaných pri životodárnej egyptskej rieke Nil. Neváhajte a vydajte sa na kúzelnú plavbu po Nile, lepšia príležitosť k obdivovaniu týchto stavieb sa vám len tak nenaskytne. Uvidíte mimo iného monumentálný chrámový komplex Karnak, jeden z nejlepšie dochovaných egyptských chrámov Luxor, nádherný chrám v Edfu, dvom hlavním božstvom zasvätený chrám v Kóm Ombo, na ostrove stojaci chrám Fílé, Memnonovy kolosy a chrámy v Abú Simbelu.

Egypt, to je dovolenka plná zážitkov

Pretože veľká časť turistov mieri do Egypta priamo za snahou objaviť tajomstvá pyramíd, toho, čomu sa v Egypte môžete venovať, je omnoho viac. Preto je taktiež Egypt  destinácia pre dokonalú dovolenku tak obľúbený. Je tiež jedným z mála relatívne blízkých miest, kam sa môžete za slnečnou dovolenkou na pláži vydať i v zime a za pomerne priaznivú cenu. Môžete preskúmavať krásy pestrého podmorského sveta, prehliadnúť si podmorské múzeum, vyraziť na jazdu na ťavách alebo si zahrať netradičný golfový turnaj priamo v púšti.


Nájdené 285 179 termínov dovolenky.

Cena od 506 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

THREE CORNERS EQUINOX BEACH

Termín zájazdu: 23.03.-30.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Marsa Alam

Ďalšie termíny tohto zájazdu
20.03.-27.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 12% Last Minute od 636 €
Detail zájazdu
20.03.-30.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 16% Last Minute od 725 €
Detail zájazdu
23.03.-30.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 27% Last Minute od 506 €
Detail zájazdu
06.04.-13.04.2019
Letecky (Praha)
Zľava 5% Last Minute od 684 €
Detail zájazdu
11.04.-18.04.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 1 102 €
Detail zájazdu
Cena od 380 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

HOTEL SUNRISE MARIN RESORT PORT GHALIB

Termín zájazdu: 20.03.-23.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Ultra All inclusive
Dlžka pobytu: 4 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Marsa Alam

Ďalšie termíny tohto zájazdu
20.03.-24.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 4% Last Minute od 409 €
Detail zájazdu
20.03.-23.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 25% Last Minute od 380 €
Detail zájazdu
20.03.-28.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 31% Last Minute od 534 €
Detail zájazdu
23.03.-31.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 16% Last Minute od 696 €
Detail zájazdu
23.03.-28.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 4% Last Minute od 453 €
Detail zájazdu
Cena od 316 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

HOTEL ALADDIN BEACH RESORT

Termín zájazdu: 21.03.-29.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Hurghada

Ďalšie termíny tohto zájazdu
20.03.-27.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 23% Last Minute od 672 €
Detail zájazdu
21.03.-28.03.2019
Letecky (Katowice)
Zľava 3% od 551 €
Detail zájazdu
21.03.-29.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 59% Last Minute od 316 €
Detail zájazdu
21.03.-04.04.2019
Letecky (Katowice)
od 762 €
Detail zájazdu
21.03.-05.04.2019
Letecky (Wrocław)
od 936 €
Detail zájazdu
Cena od 291 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

HOTEL KING TUT AQUA PARK BEACH RESORT

Termín zájazdu: 21.03.-23.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 3 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Hurghada

Ďalšie termíny tohto zájazdu
20.03.-27.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 33% Last Minute od 352 €
Detail zájazdu
20.03.-28.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 29% Last Minute od 364 €
Detail zájazdu
20.03.-24.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 7% Last Minute od 316 €
Detail zájazdu
20.03.-23.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 29% Last Minute od 303 €
Detail zájazdu
21.03.-23.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 8% Last Minute od 291 €
Detail zájazdu
Cena od 344 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

MÖVENPICK SOMA BAY

Termín zájazdu: 21.03.-29.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Hurghada

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.03.-29.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 53% Last Minute od 344 €
Detail zájazdu
23.03.-03.04.2019
Letecky (Praha)
Zľava 35% Last Minute od 579 €
Detail zájazdu
24.03.-31.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 34% Last Minute od 478 €
Detail zájazdu
27.03.-03.04.2019
Letecky (Praha)
Zľava 29% Last Minute od 518 €
Detail zájazdu
28.03.-09.04.2019
Letecky (Praha)
Zľava 27% Last Minute od 644 €
Detail zájazdu
Cena od 291 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

HOTEL SHAMS SAFAGA

Termín zájazdu: 21.03.-23.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 3 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: 

Ďalšie termíny tohto zájazdu
20.03.-23.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 7% Last Minute od 303 €
Detail zájazdu
20.03.-24.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 7% Last Minute od 320 €
Detail zájazdu
20.03.-27.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 23% Last Minute od 356 €
Detail zájazdu
21.03.-23.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 8% Last Minute od 291 €
Detail zájazdu
21.03.-24.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 7% Last Minute od 303 €
Detail zájazdu
Cena od 512 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

The Grand Makadi

Termín zájazdu: 28.03.-04.04.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: 

Ďalšie termíny tohto zájazdu
28.03.-11.04.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 1 191 €
Detail zájazdu
28.03.-04.04.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 16% Last Minute od 534 €
Detail zájazdu
29.03.-05.04.2019
Letecky (Bratislava)
Zľava 10% Last Minute od 559 €
Detail zájazdu
30.03.-12.04.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 3% Last Minute od 737 €
Detail zájazdu
30.03.-06.04.2019
Letecky (Praha, Vídeň)
Zľava 4% Last Minute od 554 €
Detail zájazdu
Cena od 389 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

STELLA DI MARE BEACH RESORT & SPA

Termín zájazdu: 23.03.-30.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Hurghada

Ďalšie termíny tohto zájazdu
20.03.-27.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 14% Last Minute od 668 €
Detail zájazdu
21.03.-29.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 49% Last Minute od 425 €
Detail zájazdu
21.03.-28.03.2019
Letecky (Katowice)
od 630 €
Detail zájazdu
23.03.-30.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 38% Last Minute od 389 €
Detail zájazdu
23.03.-30.03.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 853 €
Detail zájazdu
Cena od 356 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

MIRAGE BAY

Termín zájazdu: 21.03.-29.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: All Inclusive
Dlžka pobytu: 9 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Hurghada

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.03.-29.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 41% Last Minute od 356 €
Detail zájazdu
21.03.-28.03.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 509 €
Detail zájazdu
23.03.-30.03.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 649 €
Detail zájazdu
23.03.-04.04.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 759 €
Detail zájazdu
23.03.-03.04.2019
Letecky (Praha)
Zľava 33% Last Minute od 470 €
Detail zájazdu
Cena od 1 077 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

Kempinski Hotel Soma Bay

Termín zájazdu: 21.03.-28.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Polopenzia
Dlžka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)
Více informací o zájezdu

Egypt
Oblasť: Hurghada

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.03.-28.03.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 6% Last Minute od 1 173 €
Detail zájazdu
21.03.-28.03.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 5% Last Minute od 1 383 €
Detail zájazdu
23.03.-04.04.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 1% Last Minute od 2 243 €
Detail zájazdu
23.03.-04.04.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 2% Last Minute od 1 883 €
Detail zájazdu
23.03.-30.03.2019
Letecky (Vídeň)
Last Minute od 1 313 €
Detail zájazdu