Last Minute - Grécko, Athény

Grécko je zem s veľmi bohatou históriou a kultúrnou tradíciou. Naviac sa však Grécko pýši perfektnými podmienkami pre rekreáciu. Pre svoj pobyt v Grécku si môžete zvoliť buď klasické ubytovanie v hoteli, alebo alternatívou je prenájom súkromnej vily. Navštíviť Grécko sa ale vyplatí i kvôli návšteve kultúrnych pamiatok, z nich medzi najznámejšie patrí hora Olymp, Delfy, Atény a mnoho ďalších.

Atény a okolie

V hlavnom meste Grécka žije takmer 5 miliónov obyvateľov – teda takmer štvrtina gréckej populácie. Najväčším problémom tejto metropole je až príliš čulý dopravný ruch, ktorý hlavne v lete vedie k zvýšenej hladine smogu. Vláda našťastie zavádza opatrenia, ktoré by postupne mali viesť k zlepšeniu miestneho ovzdušia.

Akropola

Akro poli znamená „horné mesto“. Svoju vlastnú Akropolu tak vlastnia mnohé grécke mestá, ale Atény vlastnia tú najznámejšiu a najkrajšiu Akropolu na svete. Dominantu tvorí monumentálna stavba Pantheonu na samom vrchole, ktorá je pripomienkou zlatých časov starovekého Grécka. Pantheon však nie je jedinou zaujímavou stavbou, ktorá sa na návrší Akropoli nachádza. Za zmienku stojí aj Chrám bohyne Niké, chrám Erechtheilon, ktorý označuje miesto, kde sa bohyňa Athéna dotkla svojou kópiou zeme a vyrašil tu prvý olivovník v meste, Múzeum alebo Študijné centrum Akropoly.

Na juh od Akropoly

Nájdete tu hneď dve zaujímavé divadlá – Herodes Attikos z rímskej éry a doposiaľ neobnovené Dionýzovo divadlo, ktoré s týmto veľkolepým divadlom ostro kontrastuje. Kopcovitý park menom Pnula  ponúka svetelnú a zvukovú show s názvom Akropolis.

Severné  svahy Akropoly

Jednou z najpôvabnejších častí Atén je Anafiotika, v ktorej si budete pripadať ako v niektorej z dediniek na Kykládach. Zabudnúť by ste nemali na staroveké agorá, alebo trhovisko, kde uprite svoju pozornosť na Chrám boha Hefaista. Asi 100 m na východ od Starovekej agory leží Rímske fórum , alebo tržnica. Miesto síce vyzerá trošku zanedbane, ale zahŕňa jednu z najvzácnejších athénskych pamätihodností – Veternú vežu. Ďaľšími významnými stavbami tu sú  mešita Fethiye Tmami a Hadriánova knižnica.

Monastiraki

Je jedným z najživších aténskych nákupných centier. Na mieste námestia Monastiraki kedysi stával kláštor, avšak dnešná atmosféra jeho kľud ničím nepripomína. Obchodíky tvoriace blší trh nájdete v priľahlých uličkách ale aj na schodiskách, v priechodoch alebo na malých námestíčkach.

Plaka

Je najnavštevovanejším miestom Atén,  ktoré je obklopené stánkami so suvenýrmi, malými obchodíkmi a reštauráciami. Za návštěvu  určite stojí napríklad Múzeum ľudových nástrojov, múzeum Kanellopoulos a Múzeum gréckeho ľudového okolia.

Ďaľšie zaujímavé  miesta

Námestie Syntagma, Národné záhrady, Múzeum Benaki, Vojnové múzeum, Národná galéria, Byzantské múzeum, Národné archeologické múzeum, Pordus.

Attika

V celom okolí Atén  nájdete Grécko v zmenšenom formáte, preto si nenechajte ujsť malú okružnú vychádzku. Blízko mestečka Vouliagmeni môžete obdivovať chrám boha Apollona. Cestou na juh pri myse Kato Sounion sa zase nachádzajú trosky Chrámu boha Poseidona. Cestou späť na sever leží mestečko Markopoulon známe vďaka svojim trhom. Ešte  trochu severnejšie narazíte na zábavné stredisko Rafina, kde sa môžete podľa chuti odreagovať. Pokiaľ budete aj ďalej pokračovať na sever pozdĺž pobrežia, dostanete sa k Marathonu, miestu, kde sa udiala  slávna bitka s Peržanmi. Neďaleko mesta sa nachádza významné archeologické múzeum.
 


Nájdené 0 termínov dovolenky.