Last Minute - Grécko, Peloponéz

Grécko je zem s veľmi bohatou históriou a kultúrnou tradíciou. Naviac sa však Grécko pýši perfektnými podmienkami pre rekreáciu. Pre svoj pobyt v Grécku si môžete zvoliť buď klasické ubytovanie v hoteli, alebo alternatívou je prenájom súkromnej vily. Navštíviť Grécko sa ale vyplatí i kvôli návšteve kultúrnych pamiatok, z nich medzi najznámejšie patrí hora Olymp, Delfy, Atény a mnoho ďalších.

Názov poloostrova pochádza až zo staroveku. V preklade znamená „Pelopov ostrov“. Pelopóz bol synom Tantala, jedného z Diových synov. Tantal si chcel overiť, že sú bohovia vševediaci a tak, keď k nemu jedného dňa prišli na jedlo, zabil a naservíroval im vlastného syna – Pelopa. Bohovia to samozrejme zistili a krutého Tantala stihol trest. Bohovia ho zavesili na strome, kde trpel hladom a smädom. Vždy, keď sa pokúsil nájsť alebo napiť, jedlo sa od neho vzdialilo, aby sa o chvíľu zase priblížilo.

Ostrov ponúka hornatú zalesnenú krajinu, rovnako ako malebné piesočnaté pláže na pobreží. Nachádzajú sa tu tie najvýznamnejšie archeologické náleziská na svete, napríklad Mykény, Olympia alebo Epidauros.

Korint

Samotné mesto žije z poľnohospodárskej produkcie a nie je obzvlášť zaujímavé. Medzi najväčšie lákadlá patrí archeologické nálezisko staroveký Korint a Archeologické múzeum, ktoré sa nachádza priamo v jeho oblasti. Zaujímavý však bezpochyby je Korintský prieplav, ktorý patrí medzi najväčšie atrakcie. Prieplav je veľmi úzky a pozorovať lode, ako plávajú medzi príkrymi stenami, je naozajstný zážitok.

Epidaurus

Ako už bolo povedané, jedná sa o jedno z najbohatších a najkrajších archeologických nálezísk, kde sa nachádza zrenovované staroveké divadlo, ktoré je veľmi využívané najmä počas Aténskeho letného divadelného festivalu. Toto divadlo bolo postavené v 4. storočí pr. n. l. a do 55 radov sedadiel sa vojde až 14 000 divákov. Epidaurus je však obklopený aj ďaľšími zaujímavými stavbami, za všetky vymenujme aspoň chrám zasvätený bohu Asklepiovi, miestne múzeum alebo kruhový Tholos, ktorého pravý účel dodnes nie je známy.

Mykény

Sú najdôležitejším peloponézskym náleziskom a aj najnavštevovanejším. Hneď pri vchode do mesta vás zaujme Levia brána, tesaný naddverový obklad, ktorý pochádza z 13. storočia pr. n. l. Hneď po prechode bránou sa na pravo nachádzajú kráľovské hrobky. Na tomto mieste bolo kedysi nájdených celkom 14 kg zlata v podobe pohrebných masiek, z ktorých jedna mala údajne patriť kráľovi Agamemnonovi. V troskách kráľovského paláca môžete  nájsť pozostatky kráľovských spální, kúpeľní, prijímacích izieb.

Olympia

Práve tu vznikli pôvodné Olympijské hry, ktoré sa tu prvýkrát konali v roku 776 pr. n. l. A   práve tu  sa nachádza štadión, kde se tieto hry usporadúvali a kde sa zapaľuje olympijský oheň, symbol začiatku dnešných Olympijských hier. Staroveká Olympia je  rozsiahly komplex podobný dnešným olympijským dedinkám. V centre sú pozostatky Chrámu boha Dia, ale nájdete tu aj ruiny Leonidaionu, hotela pre vybraných návštevníkov. Bouleuterion, ktorý je za hotelom, slúžil na schôdzky predstaviteľov vtedajšieho „Medzinárodného olympijského výboru“. Chrám bohyne Héry slúžil na uctievanie športových hrdinov, stavba je však  menšia ako Diov chrám. Priamo oproti Olympii  stojí opravené Archeologické múzeum, kde môžete nájsť jednu z najkrajších zbierok starovekých nálezov


Nájdené 0 termínov dovolenky.