Last Minute - Grécko, Zakynthos

Grécko je zem s veľmi bohatou históriou a kultúrnou tradíciou. Naviac sa však Grécko pýši perfektnými podmienkami pre rekreáciu. Pre svoj pobyt v Grécku si môžete zvoliť buď klasické ubytovanie v hoteli, alebo alternatívou je prenájom súkromnej vily. Navštíviť Grécko sa ale vyplatí i kvôli návšteve kultúrnych pamiatok, z nich medzi najznámejšie patrí hora Olymp, Delfy, Atény a mnoho ďalších.

Zakynthos leží neďaleko ostrova Kefallinie. Dopravu medzi ostrovmi zabezpečujú trajekty, takže prečo si nespraviť výlet.

Hlavnou kuriozitou ostrova je výskyt obrovskej korytnačky – Karety. Tá sa stala symbolom ostrova a preto jej obrázok zdobí mnohé suvenýry, tričkami začínajúc a hrnčekmi končiac. Korytnačkám bol tisíce rokov   domovom záliv Laganas. Vďaka prudkému rozvoju turistiky v 60. rokoch však došlo k narušovaniu ich prirodzených biorytmov a preto pomaly museli začať viesť boj o holý život. Na nátlak ochrancov zvierat im tak boli vymedzené a oplotené 14 km dlhé úseky pláže, kam nemajú návštevníci prístup.

Najviac historických zaujímavostí  nájdete v hlavnom meste – Zakynthose. Kvôli zemetraseniam sa bohužiaľ veľa pamiatok na ostrove Zakynthos nezachovalo, ale tie čo vydržali, naozaj stoja za to. Zbytok mesta bol vkusne opravený v duchu pôvodného štýlu. Poučení Gréci naviac od tej doby stavajú všetky domy a budovy s pevnejšími základmi, tak aby boli schopné zemetraseniu odolať.  Prehliadnuť si určite musíte veľkolepú katedrálu z roku 1925 zasvätenú bohovi Dionýzovi, ktorá ako jedna z mála zemetraseniu odolala, a kostel Moni tis Panagias tis Anafonitrias, ktorého zvláštnosťou je fakt, že jeho patrónom je tiež boh Dionýsos, ktorý tu bol v posledných rokoch svojho života dokonca opátom. Obidve, jemu zasvätené, stavby zemetrasenie prežili bez poškodenia. Ďaľšou zaujímavosťou je kaplnka Agios Nikolaos sto Molo, ktorá je  na druhom konci prístavu na námestí Platejs Salomou. Práve tu sú uložené Dionýzove pozostatky. Táto budova síce zemetraseniu nakoniec neodolala, avšak následne bola kameň po kameni  obnovená.

Zaujímavé expozície sú  na ostrove Zakynthos  v Byzantskom múzeu, pretože ostrov býval v 17. – 18. storočí strediskom jónskej maliarskej školy. Najzaujímavejším lákadlom sú často veľmi realisticky poňaté obrazy svätých, ktorých autormi boli maliari miestnej školy.

Rovnako ako ostatné Jónske ostrovy, je Zakynthos vôbec jeden z najpopulárnejších cieľov letnej dovolenky pri mori. Na dovolenku na ostrove Zakynthos sa väčšinou nezabúda
 


Nájdené 0 termínov dovolenky.