Dovolenka - Španielsko, Menorca

Španielsko je jednou z najobľúbenejších európskych destinácií pre ideálne rekreácie pri mori. Turistov však Španielsko láka i slávnymi mestami, ako je Madrid, Barcelona, Malaga, Sevilla, Cordoba, Toledo, Salamanca, León a mnoho ďalších. Každé z nich je bez sporu možné nazvať perlami Španielska. Skombinujte i vy pobyt pri mori s kultúrou a poznávaním. Objavte tak Španielsko v celej jeho kráse.

Menorca je často považovaná za malú sestričku Mallorcy. Už od pradávna na seba všetku pozornosť strhávala Mallorca a na  jej kolegyňu sa často zabúdalo.  Z  toho dokázala Menorca vyťažiť. Na rozdiel od väčšej sestry je to ostrov kľudu, krásnej prírody a nie je tak preplnená turistami a s tým sa spájanou komerčnosťou. Menorca je kľudné miesto s krásnymi plážami, skalnatými zátokami (Cales Coves) a hlavne farbami. Vďaka veľkej vlhkosti je tu bujná vegetácia, takže celý ostrov je v znamení zelených pastvín, bielych kamenných domčekov, azúrového mora a žltého slnka. Najvyššia hora je vysoká len 357m a volá sa Monte Toro.

Geografia a podnebie na Menorke

Typické sú obilné polia, pastviny plné strakatých kráv a koní. Menorca má subtropické podnebie. Zimy sú mierne a vlhké, v lete sa teploty pohybujú  okolo 30°C.

Na ostrove sa darí boroviciam, olivovníkom a všemožným krovinám, rastie tu veľa liečivých rastlín ako napr. menorský harmanček. Menorca je aj ostrovom vtáctva.

Vnútrozemie a sever sú tvorené skalami a menšími kopcami, juh je prevažne rovinatý.

Pre ostrov je charakteristický všadeprítomný kameň, z ktorého sa stavali domy a kostoly. Kamenné steny (parets) rozdeľujú ostrov na parcely. Tak sa po storočia oddeľovali jednotlivé polia a majetky. Pamätné sú pohrebné komory navetas, megalitické stoly taulas alebo strážne veže Talaiots. Časť stavieb pochádza z doby pred naším letopočtom.

Turizmus na Menorke

Turizmus si tu kope svoju cestičku stále viac a tomu sa prispôsobuje celý ostrov. Otvárajú sa nové pláže a ubytovacie zariadenia. Aj napriek tomu tvorí takmer 50% ostrova panenská príroda. Tú si pôvodní obyvatelia, prevažne poľnohospodári, snažia uchovať.

Hlavné mesto Mahón ležiace na juhovýchode ostrova bolo založené pred tromi tisícmi rokov. Tu sa nachádza letisko. Už roky Mahón súperí o prestíž s ďaľším väčším mestom Ciutadella.

Aby si Menorca zachovala svoju jedinečnú faunu a flóru, bola v roku 1993 vyhlásená oganizáciou UNESCO svetovou biosférickou rezerváciou. Ostrov má 19 chránených krajinných území najvyššieho stupňa. To všetko svedčí o tom, že Menorca skrýva veľké množstvo panenskej prírody, ktorú je potrebné chrániť.


Nájdené 0 termínov dovolenky.