Dovolenka - Thajsko

Thajsko sa už dlhú dobu radí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie juhovýchodnej Ázie. Túto priazeň Thajsku zaistila rozmanitá kultúra, nádherné piesočnaté pláže, kvalitné služby a príjemné podnebie. Ku skvostom Thajska sa zaraďuje taktiež thajské hlavné mesto Bangkok s chrámovými komplexmi Wat Po s najdlhšou sochou ležiaceho Budhu, Wat Tramit so zlatou sochou Budhu alebo mramorový chrám. Thajsko znamená prírodný raj i pestrý nočný život s množstvom zábavných príležitostí. Dovolenka v Thajsku vám umožní poznať ako chutí rôznorodá thajská kultúra, kuchyňa i čo obnáša tradícia liečiteľstva. Absolvovať neprekonateľnú thajskú masáž je takmer povinnosťou každého turistu.

Ľuďia v Thajsku

Obyvatelia Thajska sú preslávení svojou vľúdnosťou a záujmom o svoje okolie. Sú to ľudia úprimní, veselí a spoločenskí. Radi sa zoznamujú s cudzincami a veľmi ich poteší váš záujem o ich kultúru a jazyk. Aj napriek svojej otvorenosti však musíte dodržiavať určité pravidlá typické pre ich spoločnosť. To platí napríklad pre návštevy chrámov a kláštorov. Pred vchodom sa vždy vyzujte, sadnite si najlepšie do tureckého sedu a dávajte si pozor na to, aby vaše nohy nesmerovali priamo k soche Budhu. Ďaľšou dôležitou situáciou je náhodné stretnutie s panovníkom. Thajčania dodržujú nasledujúcu zásadu – panovníkova hlava musí byť vo vyššej úrovni než tá ich.

Úradným jazykom je thajský jazyk, preto nič nepokazíte, keď sa naučíte pár základných thajských slovíčiek. Miestnych ľudí tým veľmi potešíte. Dohovoríte sa tu aj anglicky, väčšina značiek, ktoré označujú hlavné turistické atrakcie a trasy, sú písané anglicky.

Cestovné doklady, víza

Pri ceste do Thajska určite nezabudnite na svoj pas. Ale pozor, pas musí byť platný ešte pol roka po návšteve krajiny. Hodí sa samozrejme karta poistenca a aspoň jeden ďaľší doklad totožnosti. Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť.

Občania SR si môžu podať žiadosť o thajské vízum na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade alebo konzuláte Thajska v cudzine (Praha, Viedeň). Toto vízum má platnosť dva mesiace. Za predĺženie platnosti víza sa platí. Existuje taktiež možnosť získania víza po prílete do Thajska, tzv. visa on arrival, platného iba na dobu dvoch týždňov a k žiadosti sa prikladá platný pas a jedna fotografia.

Colné predpisy

Pri ceste do krajiny si môžete vziať takmer všetky osobné veci v primeranej miere. Avšak  je zakázaný dovoz strelných zbraní, pornografie, drog a výbušnín. Obmedzovaný je dovoz komunikačných zariadení, kozmetiky, fauny a flóry.

Skoro žiadne obmedzenia neplatia na dovoz a vývoz cudzích mien, avšak šeky a zmenky musia byť vymenené v banke do 15 dní po prílete.

Prísne pravidlá tu platia pre tých, ktorí sa pokúsia pašovať nepovolený tovar. Tí, ktorí budú pristihnutí pri pokuse o bezcolné odbavenie tovaru, ktoré podlieha clu a tovaru, ktoré je  dovážať a vyvážať zakázané, zaplatí pokutu. Výška pokuty je stanovená na štvornásobok ceny tohto tovaru a cla. Nasleduje zabavenie tovaru.

Pre vývoz  platia tie isté predpisy ako pre dovoz. Pokiaľ si budete chchieť odviezť nejaký suvenýr s náboženskou tématikou, väčšinou sošku Budha, musíte požiadať o povolenie. Ďaľšie legálne suvenýry nie sú nijako obmedzené.

Oblečenie

V Thajsku neplatia žiadne zvláštne obmedzenia týkajúce sa odevov, okrem návštevy chrámov. Na tieto miesta vstupujte vo vhodnom oblečení so zahalenými ramenami a kolenami.

Na pobyt v Thajsku sa doporučuje ľahké, priedušné oblečenie a samozrejme kvalitné topánky. Pokiaľ budete cestovať do vnútrozemia a do vyššie položených miest, pribaľte si nepremokavú bundu a sveter. V týchto miestach môže  teplota klesnúť pod nulu.

Samozrejmosťou sú ochranné prostriedky ako repelent, opaľovacie krémy, slnečné okuliare a pokrývka hlavy.

Zdravotníctvo a poistenie

Zdravotná starostlivosť v Thajsku je na veľmi vysokej úrovni a veľké mestá ako Bangkok poskytujú kvalitnú lekársku starostlivosť. V odľahlých oblastiach je zdravotná starostlivosť horšie dostupná. V prípade naliehavého zranenia vám starostlivosť poskytnú aj vo vojenských nemocniciach. Veľkou výhodou je dostupnosť liekov v lekárniach. Lieky dostanete bez predpisu a veľmi lacno.

Potrebnou záležitosťou je zaistenie zdravotného poistenia. To vám zariadi cestovná kancelária alebo vaša poisťovňa.

Thajsko je krajinou s relatívne priaznivým a príjemným podnebím, a teda je vhodnou krajinou  na celoročné cestovanie. Thajské podnebie je tropické, je známe svojimi vysokými teplotami a tiež vlhkosťou.

Najväčší vplyv na podnebie majú takzvané monzúny, čo sú vetry, ktoré menia smer so zmenou ročného obdobia. V lete prinášajú vlhký vzduch z oceánu na pevninu, a v zime suchý vzduch z pevniny do mora. Striedajú sa tu tri ročné obdobie. Obdobie tepla, obdobie zimy a obdobie dažďov.

V júni sa tu stretávame s vplyvom juhozápadného monzúnu, čo so sebou prináša obdobie dažďov trvajúce približne do konca septembra. Nemusíte sa ale ničoho báť, toto obdobie je tiež vhodné pre turizmus. Zrážky sa vyskytujú len  veľmi krátky čas, často len  hodinu alebo noc. Obdobie dažďov je známe svojou poľnohospodárskou aktivitou a tiež najväčším počtom rozmanitých festivalov a národných osláv. Najideálnejším obdobím na návštevu Thajska je november – marec, kedy sa teploty pohybujú okolo 30 stupňov Celsia, čo  je veľmi príjemná teplota.

Najmenej vhodným obdobím na návštevu Thajska je obdobie tepla marec - jún, kedy teploty dosahujú často až 40 stupňov Celsia a stúpa aj vlhkosť vzduchu. Celoročne je v Thajsku vysoká vlhkosť vzduchu, približne 65 – 80%.

Počasie v Thajsku a priemerné teploty

Priemerné denné teploty sa pohybujíú okolo 30 stupňov Celsia a teplota mora celoročne okolo 27 – 29 stupňov Celsia. No nie je, to nádhera?

Dávajte si pozor na výkyvy teplôt, obzvlášť pokiaľ cestujete do vyššie položených oblastí. Teploty tu môžu klesnúť až pod 10 stupňov Celsia. V čím väčšej nadmorskej výške sa nachádzate, tým je počasie chladnejšie a rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami väčšie. Čím ďalej od morského pobrežia, tým sú teploty v Thajsku vyššie a  neznesiteľnejšie. Na pobreží je klíma vždy miernejšia vďaka stále prítomnému vánku.

Pokiaľ práve prší, nezľaknite sa a vydajte sa na výlet napríklad do Bangkoku, navštívte preslávené chrámy alebo jeden zo svetovo známych národných parkov.

V každom prípade samozrejme platí – nezabudnite na kvalitné slnečné okuliare a ochrannú kozmetiku.

Doprava do krajiny

V dnešnej technickej dobe už nie je problém s dopravou do takto vzdialených krajín. Rovnako ako väčšina turistov určite zvolíte leteckú dopravu. Je to najpohodlnejšia a tiež najbezpečnejšia možnosť, ako sa do Thajska dopraviť. V poslednej dobe Thajsko zažíva rozvoj leteckej dopravy a vznikajú stále nové a nové letecké společnosti, takže máte z čoho vyberať. Líšia sa len ceny a tiež komfort cestovania. Zo Slovenska sa do Thajska nelieta, ale môžete využiť služby v susednej Českej republike. Let z Českej republiky do hlavného mesta Bangkoku trvá cca 12 hodín a ceny leteniek sa líšia podľa leteckej spoločnosti a obdobia, kedy sa rozhodneme vycestovať. Už nie je nutné vycestovať len s cestovnou kanceláriou, stále viac sa rozmáha takzvané cestovanie na vlastnú päsť, kedy si návštevník zakúpi len spiatočnú letenku s tým, že potrebné záležitosti zariadi až na mieste.

Cena dovolenky

Určite vás predovšetkým zaujíma,  koľko taká dovolenka stojí. Cestovné kancelárie ponúkajú nespočetné množstvo zájazdov a kombinácií, takže vybrať si nie je až tak jednoduché. Rozhodnúť sa môžete  pre pobytový zájazd, vhodný najmä pre rodiny s deťmi, alebo pre poznávací zájazd, vhodný pre návštevníkov túžiacich po poznaní celej krajiny a ich najslávnejších miest.

Pobytový zájazd na 12 dní v trojhviezdičkovom hoteli s raňajkami vás bude stáť približne  35 000 – 40 000 Sk. Pokiaľ máte dieťa do dvanásť rokov, je  možnosť uplatniť si veľmi výhodné zľavy. Ak patríte k turistom, ktorí nemajú vysoké nároky na ubytovanie, dostanete sa určite aj  pod hranicu 35 000 Sk za 12 dní. V každom prípade je nutné pripočítať k celkovej cene letiskové, palivové a pobytové poplatky, čo môže byť niekedy nepríjemné, ale je to nutnosť.

Ak vás láka cestovanie Thajskom, zvoľte poznávací zájazd. Ten vás ale bude stáť viac. Bežné ceny poznávacích zájazdov sa pohybujú od 35 000 hore, podľa rozsahu navštívených miest a počtov dní. Pokiaľ so sebou beriete vaše dieťa, budete musieť platiť plnú cenu aj za neho. Zľavy sa na poznávacie zájazdy väčšinou nevzľahujú.

Doprava v krajine

Keďže väčšinou nemáte vlastný dopravný prostriedok k dispozícii, určite vás bude zaujímať vnútroštátna doprava. Je rovnaká ako krajina samotná. Pestrá, zmätená, ale veselá. Najčastejším dopravným prostriedkom je autobus. Jazdia dlho do noci a sú pomerne lacné. V Thajsku platí nepísané pravidlo: zjednávať, zjednávať, zjednávať. Zjednávanie je tradičnou súčásťou miestneho koloritu, ale je lepšie si nesedať do auta pred tým, ako je dohodnutá cena za dopravu. Nemôžete odletieť z Thajska, pokiaľ sa nezveziete v jednom z tradičných thajských dopravných prostriedkov: rikša a tuk – tuk. Tieto farebné trojkolky sa stali poznávacím znamením Thajska aj napriek tomu, že  sú pre poznávánie mesta úplne nevhodné svojou veľkosťou a obmedzenou možnosťou výhľadu. Avšak  kto to neokúsil, ako by v Thajsku ani nebol.

Všeobecne je doprava v Thajsku cenovo veľmi dostupná, hlavným aspektom je vzájomná dohoda, často na spôsob našich predkov, teda rukami a nohami.

Možností, kde sa v Thajsku môžete ubytovať je celá rada. Luxusné hotely, penzióny, bungalovy, či kempy. Stačí si len vybrať. Thajsko sa pýši luxusnými hotelmi, ktoré vám ponúknu všetok komfort a pohodlie. Nájdete v nich nielen ubytovacie zariadenia, ale aj spoločenské vyžitie v podobe barov, bazénov, športových centier a značkových butikov. Ubytovanie v penziónoch a hoteloch strednej cenovej triedy rovnako ponúka kvalitu, čistotu a veľmi príjemný personál. Najlacnejšie ubytovacie zariadenie nájdete skôr vo vnútrozemí a budete sa musieť zmieriť so spoločným sociálnym zariadením a neveľkou čistotou. Poďme si ale teraz podrobne rozobrať všetky dostupné možnosti ubytovania.

Penzióny, ubytovne

Ubytovanie v penziónoch a ubytovniach patrí k najrozšírenejším variantám ubytovania. Väčšina penziónov sa nachádza vo veľmi navštevovaných turistických lokalitách a pri pobreží. Kvalita ubytovania je veľmi dobrá, niektoré komplexy ponúkajú doplnkové služby ako bazény a reštaurácie. Izby bývajú plne klimatizované a čisté. Samozrejme, aj tu platí, že kvalita ubytovania závisí na lokalite a type zariadenia. Pokiaľ chcete naozaj ušetriť, budete sa musieť uspokojiť len so základným vybavením a spoločným sociálnym zariadením. Má to však svoje výhody. Ušetrené peniaze sa dajú investovať do zábavy a cestovania.

Národné parky a kempy

Ubytovanie v národných parkoch a kempoch je vhodné hlavne pre mladých ľudí túžiacich po dobrodružstve a v posledných rokoch sa veľmi rozmáha. Ubytovanie je možné vo vlastných stanoch a v bungalovoch. Nezabudnite na to, že takmer každý národný park má presne vymedzené miesta, kde sa dá zložiť hlava, preto je potrebná rezervácia dopredu a dohoda. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto variantu, určite si pribaľte prípravky proti hmyzu.

Tradičné thajské hotely

Pokiaľ túžite spoznať thajskú kultúru zo všetkých strán, voľte tradičný hotel v thajskom štýle. Poznáte ho vďaka špecifickým znakom, ktoré zdobia budovu a okolie hotela. Izby sú striedmo vybavené, ale v dostačujúcej miere zaisťujú pohodlie. Priplatiť si môžete za klimatizovanú izbu s televízorom, chladničkou a tečúcou teplou vodou. V  navštevovaných oblastiach sú tieto hotely obyčajne kvalitnejšie a lepšie vybavené.

Prázdninové rezorty

Takzvané rezorty nájdete v takmer každej turistickej lokalite. Väčšinou sú umiestené mimo mestský ruch a stávajú sa tak oázou  kľudu pre celú rodinu. Môžete tu očakávať príjemnú obsluhu, ktorá vám splní všetky vaše priania a chutné pokrmy pýšiace sa tou najvyššou kvalitou. Tak ako v iných krajinách aj tu v Thajsku ponúkajú rezorty nekonečné možnosti zábavy. Sauny, tenisové kurty, bazény, možností je naozaj veľa.

Luxusné hotely

Luxusných hotelov v Thajsku nájdete celú radu. Celkovo ponúkajú len tú najvyššiu kvalitu, ako ubytovania, tak aj služieb zákazníkom. Hotely vyšších cenových kategórií poskytujú naozajstný luxus: minibary v izbách, obchodné centrá, wellness centrá a tiež svetovú kuchyňu. Tieto hotely ale nájdete len vo väčších mestách ako je Bangkok, Chiang Rai, Hat Yai, Kanchanaburi. A na aké hotely vlastne môžete naraziť? Neprehliadnete Hilton, Holiday Inn alebo Royal Garden.

Orientačné ceny

Najlacnejšie ubytovanie v Thajsku zoženiete dokonca pod 100 bahtov za noc (100Bahtov = cca 60 Sk), ubytovanie v strednej triede vás bude stáť  okolo 500 bahtov za noc a v luxusných hoteloch na vás čakajú často aj závratné čiastky. Ubytovať sa tiež môžete v štýlových bungalovoch z čisto prírodných materiálov, kde vás bude stáť noc okolo 200 bahtov.

Thajsko je slávne svojimi nízkymi cenami. Veľa turistov  sem jazdí za výhodnými nákupmi na tržniciach a tiež sa tu dá vyžiť s pomerne malým obnosom peňazí. Svetoznáme sú miestne tržnice s replikami značkových odevov, hodiniek, topánok, kozmetiky, parfémov. Výber je nekonečný.

Aktuálny kurz

Aktuálny kurz thajskej meny je približne 1 slovenská koruna za 1 thajský baht.. V Thajsku sa  dá platiť tiež americkými dolármi, ako je v turistických oblastiach zvykom. Hotovosť si môžete zameniť v ktorejkoľvek banke a tiež v hoteli. Pri ceste do odľahlejších častí krajiny je lepšie mať pri sebe miesto kreditnej karty hotovosť.

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup suvenýrov alebo len potešiť svoje zmysly, nízke ceny vás naozaj prekvapia, ale aj tak je nutné zjednávať. To je pre Thajsko typické.

Potraviny

Ceny jedál na tržniciach sa pohybujú okolo 30 – 40 bahtov, v lepších reštauráciách sa  najete za 50 – 80 bahtov. Rozdiel je v tom, že v lepších reštauráciach môžete na zjednávanie zabudnúť, tu sú ceny pevne stanovené. Rovnako ako v západných krajinách  aj tu už prenikol hit McDonaldu a podobných rýchlych občerstvení. My ale doporučujeme skúsiť tradičné thajské pečené nudle, ktoré si môžete dať takmer všade a stojí okolo 20 – 30 bahtov.

Nápoje

Všeobecne sa doporučuje kupovať balenú vodu, bude  vás stáť približne  10 – 20 bahtov. Cena piva sa pohybuje okolo 40 – 50 bahtov. Z ďaľších nápojov je veľmi zaujímavý oranžový sladký čaj s kondenzovaným mliekom a veľmi chutné sú čerstvé ovocné šťavy ( cca 20 bahtov ).

Ďaľšie orientačné ceny, ktoré by vás mohli zaujímať:

  • Požičanie vybavenia na šnorchlovanie: cca 20 bahtov
  • Vstupné do zábavných parkov:  cca 50 bahtov
  • Vstupné do kráľovského paláca:  cca 200 bahtov
  • Lístok ( mestská doprava ):   cca 5 – 10 bahtov
  • Prenájom auta:    800 – 1500 bahtov/deň
  • Použitie internetu:    30 – 50 bahtov/hodina
  • Celodenný výlet so stravou:   cca 250 bahtov

Najzdravšia, najpestrejšia, najchutnejšia a zároveň najmenej náročná. Tieto všetky vlastnosti súčasne môže mať len jediná kuchyňa na svete a je to práve tá thajská.

Obyvatelia Thajska sú spoločenskí ľudia, možno práve preto neradi jedia sami. Jedlo je pre nich niečo ako každodenný rituál, pri ktorom sa celá rodina a známi zídu a spoločne si užívajú chutné pokrmy. Keďže Thajsko je krajina s bohatou kultúrou, a pri jedle miestni ľudia dodržujú určité nepísané pravidlá a zvyky. Pokrmy sú tak zdravé, že pribrať na váhe je nemožné.

Charakteristika thajskej kuchyne

Tradičným thajským pokrmom je samozrejme ryža, ale pozor, v Thajsku jej existuje veľa druhov.  Najbežnejším typom ryže je takzvaná ryae khao, je najdostupnejšia a tiež najlacnejšia. Aj ryža khao má mnoho odrôd a spôsobov prípravy. Rozšírená je tiež lepkavá ryža. Používa sa na prípravu niektorých špeciálnych pokrmov. Pokiaľ si chcete naozaj pochutnať a spoznať thajskú kuchyňu so všetkým, čo k tomu patrí, nenechajte svojim chuťovým bunkám ujsť takzvanú ryžu khao hawm máli alebo jasmínovú ryžu. Táto odroda je najkvalitnejšia a láka svojou nádhernou vôňou. Chuťou je možno trochu sladšia, ale o to zaujímavejšia.

Thajská kuchyňa je preslávená predovšetkým svojou ostrou a korenistou chuťou. Najpoužívanejšou surovinou je chilli, cesnak a tiež kari korenie. Stretnúť sa môžete aj s kokosovým mliekom, arašidmi a najrôznejšími, vždy čerstvými, bylinkami. Z mäsa je veľmi obľúbené bravčové, hydina a predovšetkým  rybie mäso a ďaľšie plody mora. Medzi špeciality miestnej kuchyne patria napríklad polievky, bravčové kari s baklažánmi, ryžové cestoviny s mäsom alebo rybou a samozrejme miešaná zelenina pripravená na typickej panvici Wok.

K hlavnému chodu takmer vždy dostanete čerstvý zeleninový šalát, niekedy  s mäsom. Dochutiť sa dajú omáčkami a citrónovou šťavou. Keďže  sú chuťovo veľmi náročné, doporučuje sa zakončiť obed čerstvým ovocím ( pappaya, mandarinky, kokos ) alebo kúskom zeleniny ( baklažán,  šalát ). Smäd môžete zahnať výberom jedného z mnohých druhov čerstvých ovocných džúsov, miestnou kávou alebo thajským pivom.

Pravidlá stolovania

Obyvatelia Thajska veľmi dbajú na etiku počas jedla. Dbajte na správne držanie vidličky – vždy v ľavej ruke. Pravá ruka je nečistá, používa sa k umývaniu intímnych partií po vykonaní potreby a smie sa v nej držať len lyžica. Väčšinou sa podávajú všetky chody naraz vo väčších miskách a všetci si z nich spoločne naberajú to, na čo majú chuť. Okrem vidličky môžete tiež použiť tradičné paličky, ale chce to trochu cviku a šikovnosti.

Thajsko je krajinou nesmierne veľkorysou čo sa týka zaujímavých, ak nie nádherných miest a zábavy. Vyberie si naozaj každý.  V Thajsku sa snúbia tradície a moderné umenie, priezračné more na juhu, tajomné diaľky severu, Bangkok vás uchváti svojimi dvomi tvárami – nočnou a dennou. Poďme si spoločne ukázať pár zaujímavých miest, ktoré si určite nenechajte ujsť.

Bangkok

Ako býva zvykom, začneme hlavným mestom Thajska. Počet obyvateľov v posledných rokoch stúpol až na neuveriteľných šesť miliónov. Bangkok je významnou a moderneou metropolou juhovýchodnej Ázie. Nedá sa o ňom povedať, že je to krásne mesto, ale uchváti vás svojou históriou, ktorá o sebe dáva vedieť takmer na každom kroku. Pôvodný názov mesta znie príznačne Krung Thep, čo znamená Mesto anjelov.

Bangkok je všeobecne rozdelený na dve časti – východnú  a západnú časť. Východnou časťou sa rozumie samotný Bangkok, v ktorého starej časti sa nachádza väčšina starých chrámov a palácov a tiež čínska a indická štvrť. Čínská štvrť je známa svojimi úzkymi uličkami so stánkami ponúkajúcimi najrôznejšie suvenýry a tovary. Druhá čásť sa nazýva Thonburi a do roku 1782 slúžila ako hlavné mesto.

Bangkok je zmesou lákadiel všetkého druhu. Moderné nákupné centrá, zábavné parky, luxusné hotely, tržnice, diskotéky a domy lásky, to všetko je pre Bangkok typické. Žije tu viac než 10% všetkého obyvateľstva Thajska.

V Bangkoku sa nachádza mnoho miest, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

Kráľovský palác a Wat Phra Kaeo

Tieto historické pamiatky sú pravým srdcom mesta. Komplex je ohraničený štyrmi stenami s dĺžkou cca 1 900 m. V celom areáli nájdete veľké množstvo  nádherných historických stavieb a chrámov. Najznámejší je Wat Phra Kaeo alebo Chrám Smaragdového Budhu, kde je uložený najposvätnejší symbol Thajska – Smaragdový Budha. Čo to vlastne je? Malá soška vyrobená zo zeleného jadeitu, postavená na vysokom podstavci. Zvláštnosťou je, že sa každú sezónu prezlieka do iného kostýmu, má ich celkom tri.

Za zmienku tiež stojí jeden z najstarších chrámov v meste Wat Pho (tu sa nachádza jedna z najväčších atrakcií,  ležiaci Budha ), Národné múzeum a chrám Sanam Luang, kde mimo osláv prebiehajú tiež kremácie členov kráľovskej rodiny. Ďaľšie zaujímavé miesta sú napríklad plávajúci trh Damnoen Sadduak a pozoruhodná čínska štvrť.

Prírodné pamiatky

Khao Lak

Khao Lak je thajský národný park, ktorý sa do dnešných dní vyhol ľudskej činnosti. Máte teda možnosť spoznať prírodu v jej prirodzenom prostredí takú, aká bola stvorená. Nájdete tu tiež nekonečne veľa nádherných pláží, hustú zelenú džungľu a nadšení potápači určite radi zavítajú na blízke Similanské ostrovy považované za potápačský raj.

Medzi ďaľšie národné parky patria napríklad Lam Ru a Khao Sok, kde môžete vidieť slony, tygre, nosorožce a tiež úchvatnú prírodu plnú bambusových a tropických drevín. Za zmienku stojí aj Národný morský park Tarutao ( cca 51 malých ostrovov, kde môžete vidieť korálové ryby a bohatú podmorskú faunu ), morský park Surin ( nádherné korálové útesy ) a v neposlednom rade tiež Národný park Doi Inthanon ( horské útočisko divokých zvierat).

Ako turistu vás budú tiež zaujímať lokality vhodné na pobyt.

Phi Phi Islands

Tieto prekrásne ostrovy ponúkajú dokonalú oázu kľudu a tiež poznanie. Phi Phi Island sa nachádzajú medzi pevninou a väčším ostrovom Phuket. Phi Phi Islands tvorí 6 ostrovčekov, ktoré vás uchvátia pestrým podmorským svetom, bielymi plážami a zelenou džungľou. Ďalšie ostrovy (Bamboo, Moskyto, Phi Phi Lee, Phi Phi Don ) tiež stoja za videnie. Na ostrove Phi Phi Le sa natáčal napríklad film Pláž. Toto súostrovie je dokonalým miestom pre relaxáciu, romantiku a potápanie.

Pattaya

Pattaya patrí k najviac navštevovaným letoviskám. Je to ideálne miesto na dovolenku s deťmi. Čisté biele pláže, relatívne lacné ubytovanie, výborné reštaurácie, športové a kultúrne vyžitie. To všetko ponúka Pattaya.

Ko Samui

Tento tretí najväčší ostrov Thajska ponúka pohľad na pravú tropickú prírodu a ľuduprázdne pláže. Špecialitou Ko Samui sú tajomné lagúny, jaskyne a vápencové skaly. Pokiaľ by ste sa nudili, môžete podniknúť vychádzku na slonoch, či sa vydať spoznávať okolité mestečká a spoznávať tunajších obyvateľov. 

Ko Samet

Ko Samet, nádherný korálový ostrov, nápadne pripomína písmeno T. Okrem plážových barov, malebných obchodíkov, reštaurácií a športového vyžitia, vám Ko Samet nponúka neporušenú prírodnú scenériu, divoké diskotéky a v neposlednej rade  kľud a pohodu. To pravé pre vašu dovolenku.

Thajsko má obrovské množstvo štátnych a náboženských sviatkov.  Obyvatelia svoje sviatky veľmi prežívajú, možno preto sa počas oficiálnych sviatkov uzatvárajú úrady a banky, niekedy tiež nočné kluby a bary. Sviatky sa riadia podľa monzúnových období a sú výrazne ovplyvňované lunárnym cyklom.

Niektoré oficiálne vyhlásené sviatky:

Nový rok – 1. január
Silvester – 31. december
Makha Bucha – februárový spln, spomienka na Budhove kázanie
Songkran – 12. – 15. apríl, thajský tradičný Nový rok
Coronation Day – 5. máj, oslava korunovácie dnešného monarchu
Royal Ploughing ceremony – májová slávnosť v Bangkoku zahajujúca ryžovú sezónu
Visakha Bucha – májový spln, spomienka na počesť Budhu
Narodeniny kráľa – 5. december, verejná oslava v osvetlených uliciach Bangkoku a iných miest
Narodeniny kráľovnej Sikirit – 12. august, Kráľovský palác je osvetlený farebnými svetlami.

 

 

Thajské masáže, to je dnes po celom svete známy pojem. Tisíc ľudí si denne vychutnáva účinky masáží, ktoré však v sebe skrývajú tisíce rokov starú históriu a veľmi zložité učenie.

Pôvodne slúžili masáže len pre príslušníkov kráľovského rodu a prevádzkovali sa len v budhistických chrámoch. Bol to Dživaka Khumar Bakka, kto tieto masáže vytvoril a ako prvý začal prevádzkovať. Keďže boli  budhistické chrámy po celé stáročia centrom vzdelanosti, tiež budhistickí mnísi museli toto učenie thajských masáží dokonale ovládať.

V čom teda spočíva to tajomné kúzlo účinkov thajských masáží? Princíp spočíva v ovplyvňovaní takzvaných neviditeľných dráh ľudského tela. Ľudské telo ukrýva desať energetických dráh (Desať Senov), ktorých stimulácia prospieva k liečbe celého nášho tela. Stimulácia sa prevádza pôsobením tlaku na určitom bode tela. Tým sa podporí prúd energie a pomaly sa uvoľnia bloky, ktoré spôsobujú bolesť a ďaľšie oslabenie ľudského tela.

Thajské masáže blahodárne pôsobia na lymfatický systém, cirkuláciu krvi, vyháňanie bolesti kĺbov, svalov a predovšetkým, pri thajskej masáži zažijete dokonalú relaxáciu a uvoľnenie celého vášho tela.

Pri ceste do Thajska sa Vám určite bude hodiť poznať pár základných fráz, ktorými miestni obyvateľov nielen potešíte, ale aj si obohatíte Vašu slovnú zásobu.

Slovník základných výrazov:

Jeden       Nueng
Dva           Song
Tri             Sam
Štyri          See 
Pät            Ha
Šesť         Hok
Sedem     Jed
Osem       Pad
Deväť       Gaaw
Desať       Sib
Dvadsať    Yee sib
Tridsať     Sam sib
Sto            Nueng roi
Tisíc         Nueng pan

Ahoj                      Sawaddee ka ( pozdrav žene), Sawaddee krab (pozdrav mužovi )
Ako sa máš?          Sabai dee mai?
Mám sa dobre        Sabai dee krab / ka
Nemám se dobre    Pom di chan (muž), Pom di sabat (žena)
Ďakujem                  Kob khun krab / ka
Nie                            Mai chay
Áno                           Chay
Prosím                     Karuna
Koľko?                     Town rai?
Hotel                        Rong ram
Rštaurácia              Ran a harn
Letisko                    Sanam bin
Lacný                       Mai aw
Drahý                       Parny
Milujem ťa              Chun rux kun
Spustíte  z ceny?   Lod town rai?
Peniaze                   Nguen
Priateľ                      Puen
Muž                           Puchai
Žena                         Puying
Potápanie                Dam nam
More                          Ta la

Zvierací obyvatelia a rastlinstvo Thajska

Thajsko patrí ku krajinám, ktoré lákajú svojou rozmanitosťou fauny a flóry. Vzhľadom na polohu krajiny sa môžete stretnúť s najrôznejšími druhmi zvierat a rastlín žijúcich na rovníku alebo v oblasti mierneho pásma. Bohužiaľ, vzhľadom k nie príliš dobrej úrovni životného prostredia, môžete väčšinu exotických zvierat vidieť len v národných parkoch alebo chránených oblastiach.

Napriek  ekonomickým problémom , ako je vyrúbavanie pralesov a obrovské množstvo splodín ničiace ovzdušie, sa Thajsko snaží udržať si svoju tvár exotickej krajiny, ktorá môže ponúknuť naozajstné dobrodružstvo. Je tu stále veľa krásnych miest, kde pri troche šťastia a opatrnosti môžete vidieť obdivované zvieratá ako slony, tygre, leopardov, malajzských medveďov, rôzne druhy opíc, jeleňov a tiež delfíny. Veľmi rozšírené sú v Thajsku aj  hady. Žije tu viac ako 300 druhov plazov, z ktorých 6 druhov je jedovatých, a to napríklad kobry alebo zmije!

Medzi najrozšírenejšie rastliny v Thajsku patria orchidey. Môžete ich vidieť takmer všade, sú naozaj nádherné. Čo sa týka rozmanitosti prírody, Thajsko vám ponúka prírodu, v ktorej sa môžete potápať v krišťáľovo čistom mori, kochať sa nádhernými vodopádmi, predierať sa hustou džungľou alebo si užívať tieň mohutných paliem s orchideami v ruke. Thajsko je tiež veľmi bohaté na rôzne ovocné stromy a bambusové dreviny.


Nájdené 502 662 termínov dovolenky.

Cena od 892 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

Sunshine Hotel & Residences

Termín zájazdu: 21.02.-04.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 12 dní
Doprava: Letecky (Kraków, Katowice)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Pattaya

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-03.03.2019
Letecky (Katowice)
od 1 870 €
Detail zájazdu
21.02.-28.02.2019
Letecky (Kraków, Katowice, Wrocław)
Zľava 4% od 1 441 €
Detail zájazdu
21.02.-07.03.2019
Letecky (Kraków, Wrocław)
Zľava 6% Last Minute od 1 525 €
Detail zájazdu
21.02.-04.03.2019
Letecky (Kraków, Katowice)
Zľava 11% Last Minute od 1 440 €
Detail zájazdu
22.02.-01.03.2019
Letecky (Kraków, Wrocław)
Zľava 9% Last Minute od 1 750 €
Detail zájazdu
Cena od 988 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

Sunshine Garden Resort

Termín zájazdu: 21.02.-02.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Pattaya

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-07.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 30% Last Minute od 1 188 €
Detail zájazdu
21.02.-05.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 27% Last Minute od 1 104 €
Detail zájazdu
21.02.-02.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 23% Last Minute od 988 €
Detail zájazdu
22.02.-08.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 30% Last Minute od 1 188 €
Detail zájazdu
22.02.-06.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 27% Last Minute od 1 104 €
Detail zájazdu
Cena od 1 119 €
(cena za osobu od 0 €)

The Regent Cha-Am Beach Resort

Termín zájazdu: 21.02.-28.02.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 8 dní
Doprava: Letecky (Kraków, Katowice)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Bangkok

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-28.02.2019
Letecky (Kraków, Katowice)
od 1 762 €
Detail zájazdu
21.02.-28.02.2019
Letecky (Kraków, Katowice)
od 1 972 €
Detail zájazdu
21.02.-07.03.2019
Letecky (Wrocław)
od 2 119 €
Detail zájazdu
21.02.-03.03.2019
Letecky (Katowice)
od 2 289 €
Detail zájazdu
21.02.-04.03.2019
Letecky (Kraków, Katowice)
Zľava 1% od 1 869 €
Detail zájazdu
Cena od 1 112 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

Thai Garden Resort

Termín zájazdu: 21.02.-02.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Vídeň)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: 

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-05.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 30% Last Minute od 1 270 €
Detail zájazdu
21.02.-07.03.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 33% Last Minute od 1 364 €
Detail zájazdu
21.02.-02.03.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 26% Last Minute od 1 112 €
Detail zájazdu
22.02.-06.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 30% Last Minute od 1 270 €
Detail zájazdu
22.02.-08.03.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 33% Last Minute od 1 364 €
Detail zájazdu
Cena od 1 396 €
(cena za osobu od 0 €)

Samui Palm Beach Resort

Termín zájazdu: 21.02.-02.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Koh Samui

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-02.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 469 €
Detail zájazdu
21.02.-10.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 2 068 €
Detail zájazdu
21.02.-06.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 768 €
Detail zájazdu
21.02.-09.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 993 €
Detail zájazdu
21.02.-03.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 544 €
Detail zájazdu
Cena od 1 079 €
(cena za osobu od 0 €)

Samui First House

Termín zájazdu: 04.03.-13.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha, Vídeň, Mnichov)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Koh Samui

Ďalšie termíny tohto zájazdu
03.03.-17.03.2019
Letecky (Košice)
od 1 358 €
Detail zájazdu
03.03.-15.03.2019
Letecky (Košice)
od 1 293 €
Detail zájazdu
03.03.-12.03.2019
Letecky (Košice)
od 1 196 €
Detail zájazdu
04.03.-13.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Mnichov)
od 1 079 €
Detail zájazdu
04.03.-20.03.2019
Letecky (Vídeň, Mnichov)
od 1 306 €
Detail zájazdu
Cena od 812 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

Pattaya Garden

Termín zájazdu: 22.02.-04.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 11 dní
Doprava: Letecky (Kraków, Katowice)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Pattaya

Ďalšie termíny tohto zájazdu
22.02.-04.03.2019
Letecky (Kraków, Katowice)
Zľava 22% Last Minute od 1 512 €
Detail zájazdu
22.02.-01.03.2019
Letecky (Kraków, Wrocław)
Zľava 6% Last Minute od 1 748 €
Detail zájazdu
22.02.-08.03.2019
Letecky (Katowice, Wrocław)
od 1 702 €
Detail zájazdu
22.02.-05.03.2019
Letecky (Kraków, Katowice, Wrocław)
od 1 556 €
Detail zájazdu
23.02.-02.03.2019
Letecky (Kraków, Wrocław)
Zľava 14% Last Minute od 1 657 €
Detail zájazdu
Cena od 1 259 €
(cena za osobu od 0 €)

Weekender Resort

Termín zájazdu: 21.02.-02.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Koh Samui

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-03.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 437 €
Detail zájazdu
21.02.-02.03.2019
Letecky (Praha)
od 1 259 €
Detail zájazdu
21.02.-10.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 866 €
Detail zájazdu
21.02.-06.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 621 €
Detail zájazdu
21.02.-09.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň, Budapešť)
od 1 805 €
Detail zájazdu
Cena od 1 994 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

ZEAVOLA

Termín zájazdu: 21.02.-02.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Raňajky
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Phi Phi

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-02.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 40% Last Minute od 1 994 €
Detail zájazdu
21.02.-05.03.2019
Letecky (Vídeň)
Zľava 41% Last Minute od 2 378 €
Detail zájazdu
21.02.-07.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 42% Last Minute od 2 588 €
Detail zájazdu
22.02.-03.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 40% Last Minute od 1 994 €
Detail zájazdu
22.02.-06.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 42% Last Minute od 2 378 €
Detail zájazdu
Cena od 1 153 €
Last Minute (cena za osobu od 0 €)

HOTEL KRABI THAI VILLAGE RESORT

Termín zájazdu: 21.02.-02.03.2019
Úroveň hotela: ***
Strava: Polopenzia
Dlžka pobytu: 10 dní
Doprava: Letecky (Praha)
Více informací o zájezdu

Thajsko
Oblasť: Krabi

Ďalšie termíny tohto zájazdu
21.02.-05.03.2019
Letecky (Praha)
First Minute od 1 791 €
Detail zájazdu
21.02.-05.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 8% Last Minute od 1 283 €
Detail zájazdu
21.02.-02.03.2019
Letecky (Praha)
Zľava 8% Last Minute od 1 153 €
Detail zájazdu
21.02.-07.03.2019
Letecky (Praha, Vídeň)
Zľava 2% od 1 377 €
Detail zájazdu
21.02.-06.03.2019
Letecky (Praha)
First Minute od 1 516 €
Detail zájazdu