Last Minute - Turecko, Egejská Riviéra

Turecko je krajina na pomedzí juhovýchodnej Európy a malej Ázie. Jeho brehy obmýva Egejské, Čierne a Stredozemské more. Práve vďaka svojej polohe ponúka Turecko ideálne rekreačné možnosti. Turecko sa tiež pyšní bohatou históriu, za návštevu v Turecku stoja nielen prímorské oblasti, ale i mesta Ankara, Istanbul, Izmir a jeho zrúcaniny Efesu či Selimovej mešity v Adane. Okrem mnoho kilometrov prekrásnych piesočnatých pláží, azúrovo modrého more, dominantných kulís horských masívov a mnohých ďalších prírodných a krajinných zvláštností tu nájdete tieto cenné pamiatky bohatej tureckej histórií a zároveň rýchle sa meniaca tvár súčasného Turecka.

Západné pobrežie Turecka, ležiace pri Egejskom mori a dotýkajúce sa gréckeho územia je doslova pokladnicou antických pamiatok. Tu nájdete hneď dva zo siedmich divov sveta - Artemidin chrám v Efese a Mauzóleum v Halikarnasse. Práve tu nájdete najznámejšie grécke antické mestá – Pergamon,  Tróju, Afrodisias, Didimu, Mílet…..V období staroveku patrila táto oblasť k najzaľudnenejším na svete.

Egejská oblasť je významnou aj pre kresťanov, Efes je totiž miestom, kde jedenásť rokov žila a tiež zomrela Panna Mária, čo bolo uznané aj Vatikánom.

Na pobreží leží mnoho obľúbených a navštevovaných letovísk, napr. Bodrum, Cesme alebo Kusadasi, ktorých obrázky so zátokami s nádhernými plážami, píniovými a olivovými hájmi ponúkajú mnohé cestovné kancelárie ako cieľ tej ideálne strávenej dovolenky.

Pamiatky

Trója

Pokiaľ budete zcestovaní a budete mať už niekoľko návštev  antických pamiatok za sebou, možno sa budete diviť, čo tak zvláštneho vlastne na tomto mieste je. Je však treba si uvedomiť, že tunajšie vykopávky sú minimálne o 500 rokov staršie ako v ostatných gréckych mestách. Jednotlivé vrstvy odkrývajú  47 rôznych miest, ktoré tu kedysi boli postavené, vrátane bájnej Tróje, ktorá zažila deväťročnú vojnu o krásnu Helenu, o čom rozpráva Homérova Illiada. Okrem toho tu nájdete tiež veľkú maketu dreveného koňa a mauzóleum.

Bodrum

Toto mesto sa v antických dobách volalo Halikarnassos. Kráľ Mausolos, ktorý tu vládol v 4 st. pred n.l., si nechal na svoju počesť postaviť veľkolepú hrobku, čo o niečo neskôr podnietilo vznik nového slova – mauzóleum. Dnes z tejto stavby bohužiaľ zostali len základy, jej kamene totiž nakoniec poslúžili ako materiál na stavbu hradu, ktorý zostal až dodnes takmer neporušený a v súčasnej dobe je možné v ňom vidieť úžasné Múzeum podmorskej archeológie.

V súčasnosti je Bodrum vyspelé turistické letovisko so servisom na veľmi dobrej úrovni.

Pergamon

Kedysi Pergamon, dnes Bergama. Názov mesta, ktoré patrí k najstarším z antických miest vôbec (založené už v 8 st. pred n.l.), vznikol na základe zaujímavého príbehu. Miestnej slávnej knižnici bolo vtedy zastavený prísun papyrusu, pretože knižnica  v Alexandrii  nechcela prísť o výhradné právo. Gréci si preto hľadali iný spôsob, ako  podobný materiál zohnať a spracovávali zvieraciu kožu tak dlho, až vynašli pergamon.

Z dávných dôb sa tu zachovalo predovšetkým divadlo vytesané do skaly, ktoré hľadí na celé mesto.


Nájdené 0 termínov dovolenky.